997 De wieg rust met een spil op den wiegdrager en kan hierop een weinig naar R. en L. verplaatst worden. De wiegdrager rust met twee tappen in tappannen op de benedenaffuit. Door een breede, schopvormige spoor onder de staart van de affuit wordt de vaste stand van het stuk bij den terugloop ver kregen. De spoor is opklapbaar. Aan de oogbout van de staart is nog een tweede, kleinere spoor aangebracht, welke, bij opgeklapte spoor, omgedraaid kan worden en dan met twee punten op den bodem rust. Deze spoor wordt in harden, rotsachtigen bodem gebruikt, waar de breede spoor niet pakken zou. Aan de as bevindt zich een schild van chroomnikkelstaal van 3 m. M. dikte. Het bestaat uit een vast middenstuk en beweegbare boven- en onderdeelen. Het bovendeel wordt neergeslagen b. v. om een kleiner doel te kunnen vormen, waar anders het bovendeel van het schild over dekkingen heen gezien zou kunnen worden. Aan de zijwangen van de affuit zijn zitplaatsen voor richter en sluitstukbediende. Op de as zijn twee zitplaatsen voor bedieningsmanschappen aangebracht. Als munitie heeft men eenheidspatronen, granaatkartetsen en brisantgranaten, waarvan er 40 in den voorwagen en 60 in den caissonachterwagen kunnen worden meegevoerd. De patronen worden 4 aan 4 met de punten naar voren in houders van staalplaat geplaatst. De projectielen met tijdschokbuis hebben èn voor de veiligheid, èn tegen klimaatsinvloeden opgesoldeerde metalen kappen. Bij het nemen der patronen uit de houders worden die kappen, welke met staaldraad aan den bodem der houders bevestigd zijn, los- en afgetrokken, en is de buis gereed om getempeerd te worden. De caissonachterwagens zijn gepantserd, met een opklapbare deur en een neer te slaan onderdeel. De caissons worden in batterij rad aan rad naast de vuur monden opgereden of geplaatst. Het afgelegde stuk weegt 1020, het opgelegde 1815 K. G. Het Hederlandsche veldstuk resp. 990 en 1747 K.G. De projectiel gewichten zijn resp. 6,5 en 6 K.G. De Y0 is gelijk. Waar nu I. M. T 19'.7 70-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 481