998 het gewicht van het projectiel van zooveel invloed is op het rendement, en het gewichtsverschil, niettegenstaande de aszit- p aatsen, zoo geiing is, is het jammer, dat de Skodavuurmonden in Nederland tegenover de Krupp'sche veldkanonnen niet in het strijdperk hebben mogen treden c. Het snelvuur-bergkanon van 75 m.M., M. 1904 (VIII) Het bergkanon is een uit nikkeistaai vervaardigd mantelkanon dat evenals het veldkanon bestand is tegen springers in de ziel.' Het sluitstuk is als bij het veldkanon. Ook de inrichting van het mechanisme van den terugloop is m hoofdzaak als bij dat kanon. Alleen ligt bij het bergkanon de wieg geheel onder het kanon. De affuit bestaat uit boven- en benedenaffuit, de eerste weer uit wieg, met het mechanisme van den terugloop en den wieg- drager; de tweede is het eigenlijke schietgestel en bestaat uit een voor- en achterstuk. Aan de staart is een breede, schop- vormige spoor aangebracht. Aan de zij wangen van de affuit opklapbare kussens voor den richter en siuitstukbediende. Het kanon heeft op de as een afneembaar schild van chroomnikkel- staal, van 3,5 m.M. dikte. Het stuk wordt uit elkaar genomen en in elkaar gezet op de wijze als door ons reeds besproken in ons artikel „Nieuw Berggeschut" 1). Het voldoet aan alle eischen aan een modern bergkanon te stellen Uiteengenomen, vormt het stuk 4 lasten: 1. kanon met sluitstuk104 5 K G 2. de wieg met richttoesteliyg' 3. voorste deel benedenaffuit met as en schild. 120,5 en 4. achterstuk benedenaffuit met raden. 100 5 De munitie bestaat uit eenheidspatronen en wordt verpakt in rotanmanden, ieder voor 8 patronen. Iedere mand weegt 5 K G iedere patroon 5,83 KG. De manden zijn uitwendig bekleed met een ondoordringbaar omhulsel. Ieder munitiedraagdier draagt 2 manden met totaal 16 patronen, gewicht 130,5 KG. 1) I. M X. 1905, I. blz. 357.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 482