1002 en het bestrijken van accessen en hellingen een verdragend, werkzaam granaatkartetsschot gevorderd. In verband met deze eischen werd de bergmortier voor den kamp tegen versterkingen in hoofdzaak als mortier, als werp geschut voor granaten, geconstrueerd, met opklimmende ladingen voor elevatiën van 45° tot 65° en invalshoeken van meer dan 45°. Tegen levende doelen worden granaatkartetsen met de grootste lading verschoten gebezigd. Bij een V0 van 300 M. en elevaties van 0° tot 30° kreeg men drachten tot 5000 M. Hierbij is de haan nog genoegzaam gekromd om op middelbare en groote afstanden doelen achter dekkingen te kunnen treffen. Ook in den veldoorlog kan dergelijk geschut voor dezelfde doeleinden gebezigd en zou hiertoe ook in Indië aangewend kunnen worden. Waar mogelijk moet deze geschutsoort bespan nen vervoerd worden. e. Bergmortier van 12 cM., L/9,5. De mortier is een nikkelstalen mantelkanon gevat in een ring, waaraan de zuigerstangen der remcylinders en de stangen der voorhrengveeren bevestigd zijn. Het stuk heeft een kegelvormige schroefsluiting met zeker heids-en automatische repeteerinrichting. Een stalen huls neemt de verschillende ladingen op en ver zekert de gasafsluiting tijdens het schot. Vóór het laden moet de mortier horizontaal gesteld worden. De affuit bestaat uit wieg, toestel voor de hoogterichting, riehtspaak, as met raden, en radschoenrem. De wieg is vervaardigd van gietstaal en heeft uitwendig vier cylinders, aan weerszijden twee, voor den rem en de voor hrengveeren. Verder heeft de wieg twee tappen, welke liggen in tappen op de benedenaffuit. Bij den terugloop voert de mortier de stangen van de rem cylinders en de voorhrengveeren mede, waardoor deze laatste gespannen worden en het stuk in batterij terugvoeren. Het vizier bestaat uit een vizierkorrel met opzet en kan in twee standen gebezigd worden, de eene van 0° tot 30° voor het granaatkartetsschot, de tweede van 42° tot 66° voor het werpen met granaten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 486