1003 Voor het transport wordt de staart van het stuk. op een voorwagen gelegd, een zoogenaamde „Brückenprotze". Op de „brug" staan vier munitiekorven met vier patronen elk. De caissonachterwagen is van dezelfde constructie en kan 16 korven met patronen meevoeren. De projectielen hebben een koperen geleiband met metaal- centreering. De G. K. is een St. kamergranaatkartets met tijdschokbuis De G. is een St. projectiel met brisantlading. De ladingen bestaan uit verschillende afzonderlijke ladingen te saam in ruw zijden kardoezen verpakt. Door uit de volle (grootste) lading onderdeelen weg te nemen worden de ladin gen voor het werpen op verschillende afstanden verkregen. De ladingen worden in de stalen huls geplaatst en hierin, na het sluiten van het sluitstuk, tot ontbranding gebracht. Voor het vervoer zijn de kardoezen verpakt in hulzen van aluminiumplaat. Wij vermeenen in het vorenstaande eene korte beschrijving gegeven te hebben van eenige vuurmonden, welke ook voor Indië te gebruiken zijn, hetzij door ons zelf, dan wel door een even- tuëelen tegenstander. Wij zagen nog stukjes van 4,7 en 5,7 c.M. kaliber, beidel met vuurrnondterugloop, doch weiden hier niet over uit, daar deze kanonnen meer bij de marine voor de bewapening van sloepen en marsen eene toepassing vinden, hoewel zij ook tegen over onzen inlandschen vijand, waar noodig, met succes gebezigd zouden kunnen worden. Wat scheeps- en kustgeschut betreft zagen wij een aanta vuurmonden van 15, 17, 19, 21, 24, 28 tot 30,5 c.M. kaliber in bewerking, bestemd voor de verwapening der Oostenrijksche vloot en kustartillerie en gedeeltelijk voor de bewapening van nieuwe schepen en batterijen. Vooral vuurmonden van zwaar kaliber werden aangemaakt. Werd na den Spaansch-Amerikaanschen oorlog de overtuiging gevestigd, dat men tot het bestrijden van oorlogsschepen, met stukken van middelbaar kaliber, (12, 15 tot 17 c.M.) zou kunnen volstaan, de Russisch-Japansche oorlog bewees liet tegendeel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 487