1005 werd. Hierop rustte een stift aan het sluitstuk, waardoor van elk schot een diagram verkregen werd, aangevende de beweging van het sluitstuk. In Oostenrijk is de kruitfabricatie een Staatsmonopolie. De fabrieken geven op, welke kruitsoort, in welken vorm en ver houding, verlangd wordt. In verband met die opgaven wordt dan het kruit vervaardigd en toegezonden. Het nu beproefde pijpvormige nytrocellulosekruit voldeed niet aan de verwachtingen. Ha eenige schoten gelastte dan ook de Directeur: „Die Yersuche werden eingestellt!" Naar een nieuwe oplossing wordt nu gezocht. Het trof ons, zoo nauwgezet en minutieus alles geschiedde. Wij spraken dat ook uit, omdat men gewoonlijk van meening is, dat de firma's met geflatteerde opgaven voor den dag komen 1). Wij kregen ten antwoord, dat een firma, die zoo handelde, zich zelve benadeelde, omdat zooiets altijd ruchtbaar worclt en een scherp wapen vormt in de hand van concurrenten. Hoe eenvoudiger men de zaken voordroeg, hoe nauwgezetter men in de uitvoering was, hoe meer succes men verkreeg. Yrije, loyale concurrentie sluit vanzelf knoeien uit Maar men zeide mij ook: „Die Hollander sind immer mis- trauisch Zou het bij ons ook zoo iets zijn van„Zooals de waard is", enz. Daarna werd nog een proef genomen met den Skodamitrail' leur, eerst met gewone munitie, vervolgens met een loop, alleen bestemd voor losse patronen. Door een bijzondere kap voor de monding 2) worden de papiermaché projectielen na het verlaten van den loop geheel verbrijzeld, zoodat men zonder gevaar tot vlak voor de monding van de vurende mitrailleur kan gaan staan. Dit, ter voorkoming van ongelukken, bij manoeuvres toe te passen. Het viel ons op, dat het mechanisme van den mitrailleur op deze wijze met losse patronen evengoed werkte als toen er met scherpe patronen gevuurd werd. Het verwisselen der loopen geschiedde in een oogwenk Hoe interessant de proeven ook waren, wij waren dankbaar dat we het schietterrein konden verlaten. Het was in't laatst van 1) I. M. T. 1005 blz. 836 en 837. 2) Zie I. M. T. 1906, I. b!z. 339.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 489