1006 November en bar koudDe groote vilten schoenen met caout chouc zolen, op het terrein over onze schoenen aangetrokken, konden niet voorkomen dat we letterlijk stampvoetten van de kou. Op het emplacement te Bolewetz bekeken wij nog de gasma- chine, die de dynamo van den voor de beweegkracht en verlichting benoodigden stroom in beweging zet. De vroegere lichtgas motoren van 1 a 4 paardekrachten berusten vrij wel op hetzelf de systeem. Echter deze gasmachines—waarvan Skoda het pa tent heeft overgenomen worden gebouwd tot een capaciteit van 12 a 1500 paardekrachten! Het toegepaste procédé drukgasinstallatie is het volgende. Stoom wordt geleid over gloeiende kolen. Hierdoor wordt kooloxyde (CO) en Hydrogeen (H) gevormd. Deze gassen worden ter zuivering over natte cokes en door water geleid, waarna ze opgevangen en vermengd worden in een gashouder. Yan hieiuit wordt het gasmengsel naar de machine geleid, waar het onder toevoeging van lucht beurtelings vóór of achter'den zuiger tot explosie wordt gebracht en den zuiger heen en weer drijft. Na onzen terugkeer te Pilsen bekeken wij verder de fabrieken. Wij zagen er het model van eene schroefsluiting voor veldge schut, zooals bij ons project zal worden toegepast. Door bijzondere veiligheidsinrichtingen, vooral door het excentrisch plaatsen van de slagpin, is deze schroefsluiting even zeker en veilig te noemen als de wigsluiting. In den Russisch-Japanschen oorlog had het veldgeschut, aan beide zijden, sc/?we/sluiting. Yan ongelukken tengevolge dier sluiting ontstaan werd niets vernomen. De meening, dat het gevaarlijk is schroefsluiting toe te passen, werd niet bevestigd. Dat de Skodawerke als er iets nieuwe is te beproeven en in te voeren in het voorste gelid staat blijkt wel uit de feiten, dat haar mitrailleur een der eerste bruikbare constructies is geweest en verder uit het proces van Ehrhardt van de Rheinische Me- tallwaaren- und Maschinenfabrik te Dusseldorf contra de firma Friedrich Krupp te Essen, over het toepassen van den kanon terugloop, waarop door eerstgenoemde firma patent genomen was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 490