- 1007 Ter verdediging voerde Krupp aan, dat Rohrrücklauf niet iets speciaals van Ehrhardt was, daar Skoda reeds sedert 1896 uit gebreide proeven in die richting nam. Wij zagen de verzameling veldvuurmonden, waarop de Rohr rücklauf, telkens weer verbeterd en volmaakter, werd toegepast totdat het tegenwoordige standpunt bereikt werd en kregen res pect voor de volharding en het doorzettingsvermogen van de firma, die spreken uit de daar opgestelde serie stukken Bij het bespreken der veld-, berg-en landingskanonnen maakten we melding van nikkelstalen kanonloopen, bestand tegen het springen van brisantgranaten in de ziel. De invoering van brisantgranaten bij verschillende legers maakte het noodzakelijk de vuurmonden „springzeker" te doen zijn. Deze springzekerheid werd verkregen door niet dan voor treffelijke metaalsoorten voor de constructie te bezigen en het weerstandsvermogen dier metalen langs chemischen of mecha- nischen weg hetzij door toevoeging van chromium, nikkel, enz. dan wel door het zoogenaamde Pressverfahren te verhoogen. In vereeniging met het staahverk, de Poldihütte, worden door Skoda proeven genomen het metaal der vuurmonden te verbe teren en door springproeven het weerstandsvermogen der gecon strueerde loopen practisch te onderzoeken 1). XII geeft eene afbeelding van twee stukken van veldvuur monden in elk waarvan drie brisantgranaten tot springen werden gebracht. Die brisantgranaten bestonden uit de gewone stalen bus, gesloten met een bodem- en kopschroef, en waren overigens volkomen ingericht als de brisantgranaat. Alles was er op berekend, dat het tot explosie gebrachte projectiel zijn volle uitwerking zou hebben. In de verschillende stukken vuurmond liet men eerst in het midden brisantgranaten springen, resp. met 0,122 en 0,15 K.G. ecrasiet en daarna nabij de monding, het zwakste deel van den vuurmond, op dezelfde plaats twee brisantgranaten resp. met springladingen van 0,15 en 0,17 K.G. ecrasiet. Het kaliber der vuurmonden was 7,65 c.M. 1) MitteiluDgTn über Gegenstande des Artillerie und Geniewesens 1903, Heft 5 u. 6-, „Sprengversuche der Skodawerke rait stahlerr.en Feldgeschützen".

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 491