~S7~ A. IR X A-. Kort overzicht van den stand van zaken op Atjeli 1). (1 Jan. 1906 t/m. 31 Aug. 1907) met bijlage I. Groot Atjeli. Evenmin als zijne voorgangers kan het jaar 1906 op volkomen rust en veiligheid in Groot-Atjeh bogen bij herhaling was nog sprake van verontrustingen door kleine benden, of enkele kwaadwilligen, die meestal met het doel om zich van levensmiddelen en kleeding te voorzien, dan wel om sabilgelden te innen, uit het gebergte, dat Pidië van de valle1 der Atjehrivier scheidt, in de vlakte afdaalden. Het was voornamelijk de kampong-bevolking der XXII en XXYI moekims, die hiervan de nadeelen ondervond, daar het voor de geringe hoeveelheid troepen, die zich in deze bestuurafdeelingen ophielden, ondoenlijk was om voldoende tegen dergelijke strooperijen te waken. Meestal waarschuwde het be trokken kamponghoofd te laat en waren de roovers reeds weer in het gebergte verdwenen, voordat de onzen ter plaatse waren. Uit den aard der zaak was het in de YII Moekims Pidië, die wel is waar administratief tot Groot-Atjeh behooren, doch waar door de ligging in de onmiddellijke nabijheid der Pidië-vlakte de toestanden meer over eenkomst met die in Pidië vertoonen, evenmin altijd rustig. Enkele kleine benden o a. die van Keutjhi Seuman uit Kale, van T. Polem Daloeeng e. a. verstoutten zich meerdere malen om patrouilles te beschie ten en de bivaks te verontrusten, waarbij zij veelal de zoo goed als onbegaanbare Paja Reubé, dan wel het weinig bewoonde terrein rondom den Goudberg, als punten van uitgang namen. Door het geheel openkappen van bedoeld moeras, dat van Mei tot November plaats vond, verminderden de gewelddadigheden wel eeniger- mate Kenmerkte alzoo het jaar 1906 zich ten opzichte van Groot-Atjeh niet door belangrijke voorvallen, anders was dit in de thans reeds ver- loopen maanden van 1907. Of de oorzaak hiervoor al dan niet gezocht 1) lil aansluiting1 met het korte overzicht van Atjeh en Onderhoorigheden voorko mende in afl. V jaarg. 1006 blz. 410 e. v. Zie ock de daarbij gevoegde kaart (pi. XI.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 503