- 570 moeilijke omstandigheden is verricht en het aandringen op de- iectuur van moreel verheffen de boeken ook zeer gunstig werken. Bovendien zij hier nog opgemerkt, dat vaak de ontwikkeling van de eene karaktereigenschap aan die van de andere ten goede komt. Zoo zullen wilskracht en plichtbesef den zwakke doen volhouden, den tot vrees geneigde moedig maken. Vol hardingsvermogen is eene combinatie van wilskracht met phv" sieke eigenschappen. Het streven moet er vooral op zijn gericht den leerling zijn eigen karakter te leeren kennen. Zelfkennis is het beginsel der wijsheid. Men moet hem niet alleen opmerkzaam maken op tekortkomingen, maar evenzeer op goede eigenschappen teneinde het gevoel van eigenwaarde hoog te houden. Om hierin de juiste maat te houden, is alweder ijverige bestudeering van het indi vidu noodig, de een dient klein gehouden, de ander in de hoogte gestoken te worden. Men zij er zich echter van bewust, dat het zelfs bij de beste opleiding met mogelijk kan zijn alle karakters zoo te vormen als men ze zich gaarne zou wenschen. Hoe meer ze echter ge urende de opleidingstijd van een goeden geest worden door trokken, hoe beter deze ook op het officierskorps inwerken. Waar hetgeen in de leerboeken en reglementen staat geheel practisch kan worden onderwezen, mag de theorie alleen dan aan de praktijk voorafgaan wanneer hierdoor tijdsbesparing wordt verkregen en de oefening niet geschaad wordt. Er moet dan ook geen theorie meer gehouden worden over hetgeen eenmaal begrepen is. De leerlingen moeten er aan gewend worden er rond voor uit te komen, wanneer zij iets met begrijpen. De leeraren zullen hierbij het meeste geduld toonen en hen nimmer door zenuwachtige haast afschikken. De theoretische kennis van reglementen en dienstvoorschrif ten moet zooveel^ mogelijk uit de praktijk blijken; het over- tiooren van exercitiereglementen moet als regel worden vermeden- et is gewenscht aan de praktijk een ruimer aandeel in de beoordeeling toe te kennen. Voor schieten, afstanden schatten en het maken van terreinschetsen kunnen zeer gemakkelijk cijfers worden toegekend; voor verschillende andere practische vakken is it, hoewel iets moeilijker, ook zeer goed mogelijk, vooral wanneer

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 50