571 aan deze vakken, behalve in de bepaalde uren daaraan gewijd, de aandacht wordt geschonken bij alle oefeningen en lessen, waarbij ze te pas komen. De leeraars kunnen dan elkander de noodige gegevens voor de beoordeeling verstrekken. In ieder geval behoort een leerling, die belangrijk in de voornaamste practische vakken te kort schiet, niet tot een volgend jaar be vorderd te worden. Om wat het zwaarst is ook het zwaarst te doen wegen, zou men de volgende vakken bij de beoordeeling dubbel in rekening moeten brengen tactiek, ballistiek, schietoefeningen en vuurleiding, practische velddienst- en gevechtsoefeningen en terreinkennis en kaartlezen; de overigen enkel, behalve: zwemmen, roeien, paardrijden en rechtlijnig en topografisch teekenen, die voor de helft in rekening worden gebracht. "Wanneer dan bij de rangschikking voor de officiersbenoeming alle gedurende den vierjarigen cursus behandelde vakken in aanmerking worden genomen, zal ook in verband met de latei- te bespreken verdeeling der leerstof in vakken, bij deze rang schikking de waarde aan de praktijk toegekend zich ongeveer verhouden tot die aan de theorie toegekend als 3:4. Mij dunkt, dat dan de voor den geheelen diensttijd geldende rangnummers meer in overeenstemming zullen zijn met de waarde en de bruik baarheid als officier en daardoor billijker dan thans. De tegenwoordige detacheering bij den troep dient te worden afgeschaft, omdat: le het Nederlandsche leger eene andere taak heeft dan het In dische en dus ook anders geoefend moet worden; 2e niet elk willekeurig, zelfs niet elk goed compagniescom mandant geschikt is om aanstaande officieren practisch te vormen; 3e de compagniescommandanten genoeg te doen hebben met

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 51