- 1035 schijfinrichting Veldman vervallen, en verkrijgt men tevens bij alle oefeningen doelen, die bij een treffen vanzelf verdwijnen en op min of meer automatische wijze opgericht worden. Een proef is gemakkelijk te nemen. Deze laatste schijf kan nu ook met goed gevolg voor het gevechts- schieten benut worden. Men plaatst een willekeurig aantal van deze schijven, onverschillig van welke soort, naast elkander in een loopgraaf, diep 60 c.M. (zie fig. 4 en 5), terwijl een berm voor het opvangen der schijven gespaard wordt. De trektouwen der verschillende schijven worden b. v. naar een 100 M. zijwaarts ingegraven post voor 2 man geleid, waarbij zoo noodig van trekveeren als in fig. 2, o en p beschreven, gebruikt gemaakt wordt (fig. 5). Men beeft dan een tirailleurlinie verkregen, waarin de schijven vallen, zoodra ze getroffen worden, met de voordeelen: dat de vurende afdeeling niet naar de schijven behoeft te gaan, ten einde het aantal treffers op te nemen, immers de gevallen schijven wijzen dit vanzelf aan. dat niemand zich naar de schijven behoeft te begeven om de kogel gaten te dichten (is onnoodig) of de schijven weer op te richten (geschiedt door den man in den zijwaartsch gelegen post). dat de schijvenlinie op een signaal of teeken (telefoon) weder opgericht kan worden. dat men gedurende de schietoefening de geheele tiraillleurlinie naar ver kiezing, in zijn geheel of gedeeltelijk, man voor man, plotseling kan doen verdwijnen (door even aan de touwtjes te trekken, vallen de haakjes vanzelf los) om weer onverwacht te voorschijn te komen. dat men gedurende de oefening de tirailleur (schijven) linie ijler en dichter kan maken, of eene andere houding doen aannemen. dat het werkelijk gevecht meer wordt nagebootst, de schietoefening nuttiger en leerzamer en de lust en drang tot goed schieten verhoogd zullen worden. dat eene belangrijke tijdsbesparing verkregen wordt. Door het plaatsen achter de aardophooging kan het mechanisme niet getroffen worden, doch alleen de schijf, zoodat groote reparaties weinig zullen voorkomen. De schijf is niet duur en kan lang gebruikt worden. C. M. A. Quack.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 521