573 Aangezien na eene vermoeiende dagtaak onder eene in een warm lokaal vereenigde klasse leerlingen dikwijls enkelen weinig lust in de studie zullen hebben, aan wie het maar al te vaak zal gelukken ook anderen van hun werk af te houden, blijft het steeds een onvermijdelijk nadeel aan gedwongen eigen oefening verbonden, dat daar slechts noodgedwongen en als regel niet met lust en oordeel wordt gestudeerd; daarom dient ze m.i. te worden afgeschaft, om, zoo noodig alleen gehandhaafd te blijven voor hen, die in eenig vak te kort schieten. Deze en soortge lijke straffen zullen met overeenkomstige belooningen, voorna melijk bestaande in het toekennen van meerdere vrijheden, ook geheele of gedeeltelijke vrijstelling van overgangsexamens, de middelen moeten vormen om te voorkomen, dat met deze nieuwe methode slechte resultaten zullen worden verkregen. Het kunnen studeeren, het raadplegen van bronnen en het vormen van een eigen oordeel moeten geleidelijk worden ontwik keld. In het eerste jaar vereische men in hoofdzaak de kennis van het in de les gedoceerde. Daarna ga men er langzamerhand toe over het onderwerp in de les beknopter te behandelen en meer naai de studieboeken te verwijzen. Het resultaat hiervan worde bij de repetities beoordeeld. Blijkt het, dat de leerlingen vatbaar voor deze methode zijn, zoo geve men hen geleidelijk grooter onderwerpen met meer verwijzing naar bronnen ter behandeling» waarbij dan slechts een uiterste termijn moet worden gesteld, waarbinnen het werk behoort te worden ingediend. De leeraar moet dan zijne leerlingen genoeg kennen om te kunnen beoor- deelen, in hoeverre zij eigen werk hebben geleverd en dit verder nagaan door, wanneer daar tijd voor is, het werk met den maker te bespreken. Zoodra mogelijk geve men eiken leerling een eigen opdracht, waaraan nog dit voordeel is verbonden, dat niet allen tegelijk dezelfde werken uit de bibliotheek noodig hebben. De bibliotheek zal dus in de vrije uren der cadetten geopend en 's avonds verlicht moeten zijn. Practische lessen mogen niet in de eerste morgenuren wor den gegeven; als regel vermijde men zelfs eenige theoretische les onmiddellijk op eenige practische oefening te doen volgen. Aan de uitrukkende oefeningen dienen de laatste middaguren, geheele middagen of dagen te worden besteed. Oefeningen in

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 53