574 gymnastiek, schermen, paardrijden enz. houde men in de laatste morgen- of middaguren of tusschen vijf en zeven 's avonds. Het geven van aanschouwelijk onderwijs kan nog verder worden opgevoerd dan thans reeds geschiedt. De Koninklijke Militaire Academie heeft op verschillend gebied daarvoor heel aardige verzamelingen. Deze behooren van duidelijke bijschrij vingen te worden voorzien en op zoodanige wijze systematisch te worden gerangschikt, dat alles goed zichtbaar is, Als regel moeten deze zalen ook buiten de lesuren geopend zijn. Door het aanstellen van een bewaker en het nemen van verstan dige voorzorgsmaatregelen, kan, zoo noodig, tegen beschadiging en ontvreemding door de cadetten, wier verantwoordelijkheids gevoel nog niet voldoende ontwikkeld is, worden gewaakt. Dure of zeldzame voorwerpen worden beter in gesloten glazen kasten opgeborgen en mogen dan door de leerlingen slechts onder toe zicht van nabij worden bekeken. Zooals het toelatingsexamen nu is ingericht, zal het vaak voor komen, dat een candidaat slaagt door in een groep van vakken voldoende te halen, hoewel hij in een of ander vak belangrijk te kort schiet. Om hieraan tegemoet te komen heeft men het noodig geacht voor verschillende vakken het vroeger geleerde nog eens te repeteeren (o. a. de reeds voor het toelatingsexamen vereischte kennis der Aardrijkskunde van Indië). Hierdoor ont staat het nadeel, dat het onderwijs van allen daardoor wordt opgehouden. Beter is het m. i. daarom hen, die, in dat examen slagende, in eenig vak onvoldoende halen, wel tot de Academie toe te laten, maar te verplichten zich de ontbrekende kennis eigen te maken door na zes maanden herexamen in dat vak af te leggen, om bij niet slagen, aan het einde van het jaar nog maals m de gelegenheid te worden gesteld. Slagen ze dan nog niet, dan mogen ze, ook al voldoen ze aan het overgangsexamen, niet worden bevorderd. Men diene hen echter in de gelegenheid te stellen om, zoo noodig buiten het gebouw, privaatles te nemen. Door invoering van verschillende hierboven als wenschelijk vermelde hervormingen, zal beschikking over meer tijd noodig zijn. Zoo b.v. voor uitbreiding der practische oefeningen, het

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 54