578 trekweerstand te vergrooten door glijdende wrijving van een deel van den radband over den grond te veroorzaken 1). De wrijving tusschen asarm en naafbus bedraagt voor een artillerie voertuig iets meer dan 0.005. Het is voordeelig de vooras minder te belasten dan de achteras omdat de voorraden het spoor in den grond moeten maken, hetwelk de achterraden slechts hebben te volgen; bovendien wordt het wenden gemakkelijker en staat de disselboom bij snelle en korte wendingen minder aan breken bloot, n. m. de voorraden een minder diep spoor hebben ingesneden, Yolgens Gribeauval is de gunstigste verhouding der belasting van voor- en achterstel, 2:3. Korzen en Kühn 2) willen een verhouding 11 nl. „Für den „Zugverhaltnisse ware es nun günstig den Vorderteil des Fuhr- „werkes, die gepackte Protze, mindestens gleich schwer dem „Fuhrwerkshinterteil zu halten". Door den wagenbak op veeren te plaatsen wordt een bespa ring aan trekkracht verkregen, welke op goede wegen tot 7i9 en op gewone tot 75 kan bedragen, volgens Morin zelfs tot 1/-2 (in draf onder bepaalde omstandigheden.) Yan groot belang voor de beweegbaarheid van het materieel te velde vermelden wij nog het stelsel van verbinding van vóór- en achterstel; het doet zijn invloed gelden ten opzichte van. a. den draaihoek van het vierradig voertuig b. de onderlinge onafhankelijkheid van voor- en achterstel (disselboomvrijheid en asvrijheid); c. de voor wichtigheid van den disselboom; d. de stabiliteit van den disselboom; e. de stabiliteit van het voertuig. II. Voertuigen in beweging zijnde. 1. Op horizontaal terrein. Door Morin zijn uitvoerige proeven genomen om den gemid- t 1) Zie Morin, Tirage der Voitures en Kaiser-. Construction der Kriegsfuhrwerke. 2) Zie Walfènlehre 1905 Heft X.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 58