581 op horizontaal terrein kunnen verrichten, dan wordt deze op een helling van 2i/4 slechts 84 K. G-. M. en is dus met ongeveer 1/3 verminderd. b. De helling afgaande. Uit de figuur blijkt, dat de gemiddelde trekweerstand, als de voertuigen de helling afgaan, wordt: W P [tp sin x] Wordt nu sin dan komt het voertuig door zijn eigen gewicht in beweging en moet het door de bespanning worden tegengehouden. Aangezien nu door het eigen gewicht der paarden reeds een kracht werkzaam is om het naar beneden te trekken, is voor hen het tegenhouden zeer hinderlijk en kan er zelfs een oogenblik komen, waarop zulks niet meer mogelijk is. Daarom zijn bij de voertuigen middelen noodig om de wrijving bij minstens een der raden gedurende de beweging te kunnen vermeerderen. Het remtoestel moet op de achterraden werken ten einde het wenden niet te bezwaarlijk te maken. Yoor een krachtige rem ming is het noodig beide achterraden te remmen, terwijl het gewenscht is, dat de graad van remming naar willekeur kan worden geregeld en het remmen, tijdens het rijden [ook met opgezeten manschappen] vlug en gemakkelijk door één man kan geschieden. Het is wenschelijk de remming zoodanig te regelen, dat de paarden nog een geringe kracht moeten uitoefenen om het voer tuig in beweging te houden, wijl zoodoende de kracht, die ten gevolge van hun eigen gewicht werkzaam is om hen naar beneden te trekken, opgeheven en hun gang daardoor gemakkelijker wordt. Hoewel tot nog toe geen afdoende verklaring ervan is gevon den, hebben talrijke proeven uitgewezen, dat meer weerstand wordt opgewekt door het draaien der raden niet geheel te belet ten, dan door eene zoodanige remming, dat de raden over den grond slepen. 1) Voor Indisch terrein een onafwijsbare eisch, zooals maar al ie duidelijk bij de rij proeven met het proefsnelvuurgeschut is gebleken; het doorgaan van eenige stukken dei- Se Veldbatterjj op 2 Januari 1902 was in de le plaats te wijten aan het niet kunnen remmen bij het afdraven van een zeer geringe helling (2o) nabij het postkantoor te Willem I. I. M. T. 1907.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 61