589 Uitrustingvoeding en verpleging. In het begin was de uitrusting der op Timor en Soemba gebe zigde paarden uiterst primitief. Luitenant C. A. Rijnders deelde daaromtrent het volgende mede: „Eenige ledige rijstzakken met kapok gevuld, een singel van „touw en een z. g. rapat, d. i. een hoofdstel, bestaande uit door „de bewoners gevlochten touw en een stuk hout als gebit, ziedaar „het hoogst primitief harnachement, waarvan wij in het begin op „Soemba gebruik maakten." Luitenant J. J. de Vries, die bij de actie op Timor ook van bereden infanteriepatrouilles gebruik maakte, bezigde in het begin voor zadels ook zakken gevuld met alang3 of kapok. Al spoedig werd echter ingezien dat zulke harnachementen totaal onvoldoende waren en daarom werden ze bij de bereden patrouilles op Timor en Soemba door meer moderne harnache menten vervangen. Bij de bereden maréchaussee-brigade op Celebes werden met goedkeuring van het Legerbestuur harnachementen van de daar aanwezige treincompagnie in gebruik genomen, terwijl ook de andere op Celebes gebezigde paarden van goede harnachementen voorzien werden. De voeding der op Timor gebezigde paarden was al zeer een voudig, echter, voor de inheemsche paarden daaraan gewend, voldoende. Ze bestond n.l. alleen uit gras, terwijl de paarden zelfs alang2 niet versmaden. Op Soemba wordt aan de paarden behalve ruime grasvoeding nog 2,5 E.G. padi of djagoeng verstrekt. Op marsch voert ieder bereden militair hiertoe 6 K.G-. padi of djagoeng in zakjes mede, welke voorraad in de kampongs steeds zooveel mogelijk wordt aangevuld. Op Celebes was de voeding en verpleging beter geregeld. Ieder bereden militair werd met de verpleging van zijn paard belast, waartoe hem zooveel mogelijk roskam en andere benoo- digdheden werden verstrekt. Natuurlijk liet die verpleging bij ongeoefend personeel en weinig deskundig toezicht wel eens wat te wenschen over. De bevolking zelve munt hierin echter ook niet uit, zoodat de toestand der paarden niet achteruit ging-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 69