591 Op Soemba bleef de bereden infanterist met het geweer bewa pend. Bajonet en kapmes en meestal ook het ledergoed werden in de bivaks achtergelaten. Om bij het draven en galoppeeren het slaan van de kolf van het geweer tegen het lichaam of tegen het paard te voorkomen werd aan het geweer boven de kolf nog een riem bevestigd die om het middel vastgebonden werd. Men reed met geladen ge weer en 20 patronen in de rechterbroekzak. Gebruik der patrouilles. Over het algemeen werden de bereden patrouilles tot nu toe gebezigd voor politie- en controlediensten. Waar de in onrus tige of pas onderworpen landschappen aanwezige colonnes en detachementen dikwerf over meerdere bivaks verdeeld waren, bezigden de commandanten de bereden patrouilles om vlug de verschillende bivaks te kunnen bereiken en om zich spoedig te kunnen begeven naar die plaatsen, waar hun tegenwoordigheid momenteel vereischt werd. Verder werden de patrouilles, wier sterkte behalve de bereden mar. brigade op Celebes afwis selde van 4 tot 12 man, dikwerf gebezigd voor inspectie der colonnewegen, voor kampongbezoek en bij registratie der be volking. Een enkele keer werden zij rechtstreeks tegenover den vijand aangewend. Zoo gelukte het luitenant de Vries met eene 10 man sterke bereden patrouille om den 8en Februari 1906 na een vermoeienden dagmarsch bij verrassing den Chinees Tji Aman, intellectueelen leider van het verzet in midden-Timor, in kampong Bonfafi gevangen te nemen. Bij het voren vermelde' moet wel in aanmerking worden geno men, dat de patrouilles nimmer op tegenstand van vijandelijke ruiterij behoefden te rekenen. De Timoreesche krijgsman is wel bereden, doch gebruikt zijn paard uitsluitend als vervoermiddel en om in staat te zijn zich aan een vervolging te onttrekken. Ook bij hunne onderlinge oorlogen bezigen zij hun rijdieren meermalen op die wijze. Plot seling verschijnen zij in een of andere kampong om te moorden en te rooven om zich daarna vlug met den buit te verwijderen. In October 1906 ontmoette een patrouille in Amanoetoeng (midden Timor) een bereden bende kwaadwilligen, die ecther bij het zien der patrouilles ijlings op de vlucht sloeg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 71