602 Het wapen, waarmede de man zich oefent in het schieten,, moet goed zijn, zoodat een slechte schietuitkomst de schuld is van den schutter zelf. Zijn dus de geweren, zooals ze nu zijn,, ruim voldoende voor oorlogsgebruik en zullen o. i. geweren met betere loopen in den oorlog volstrekt geen betere uitkomsten ge ven, als oefeningswapen zijn vele geweren onvoldoende te noemen. Er kleven echter ook andere fouten aan ons geweer, welke- o. i. vrij gemakkelijk te verhelpen zouden zijn. Voor een groot deel onzer infanteristen, voornamelijk de Inlanders, is ons geweer te zwaar, welk euvel echter door bij 't schieten geen opgeplante bajonet te gebruiken, alsmede eene goede gymnastische opleiding zeer veel te verminderen is. Een grooter bezwaar voor de M'95 achten wij het feit, da voor bovengenoemde schutters de afstand van de kolf tot de greep te groot is, waardoor de greep niet stevig omvat en dus de kolf niet stevig in den schouder gedrukt kan worden De kleine schutter is nu geneigd zijn rechterhand te veel achterwaarts in de greep te plaatsen en kan dan noch met. één, noch met twee vingers den trekker afdoende omvatten, iets wat voor hem al zoo bezwaarlijk is, als hij zijn rechterhand goed plaatst n. 1. met den duim tegen de slagpinmoer. Wij voor ons zouden gaarne bovengenoemden afstand verkort zien; voor de grootere schutters geeft dit verkorten geen. moeilijkheden, bij 't schieten wordt voor hen de hoek van den elleboog allen iets scherper, en voor de kleinere schutters wordt 't geweer dan juist van pas. Aan den trekker zou ook nog als verbetering aangebracht kunnen worden een inzinking aan de vooronderzijde, waarin de wijsvinger geplaatst wordt, waardoor de man gedwongen wordt den trekker aan de benedenzijde te omvatten 't geen nu maar zeer zelden gebeurt. Ook de afstand greep-trekker is voor kleine schutters te groot, waardoor de man veelal met het nagellid van den vinger aftrekt, in plaats van met het 3e lid. Een urgente wijziging achten wij die van de korrel, vooral met het oog op het geweer als oorlogswapen. De scherpe korrel geeft aanleiding tot een groote hoogtespreiding, wat bij de lage- oorlogsdoelen zeer slechte uitkomsten moet geven. Wij voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 82