603 ons, hoewel niet blind voor de meerdere kans op beschadiging, achten een korrel van onderstaanden vorm de meest gewenschte. Deze vorm is volstrekt niet nieuw. (I. M. T. 1906 I). zijde van korrel en vizierkeep samenvallen. Een fout in het richten zal den man direct moeten opvallen. Is toch de korrel te hoog, dan is dit duidelijk zichtbaar, daar dan de bovenkant van a niet samenvalt met het open gedeelte in den boven kant van het vizier b. Is de korrel te laag dan doet zich hetzelldo voor, Is de korrel te veel rechts of links, dan wordt de keep niet geheel door de korrel gevuld en is er dus een luchtplek in de keep. O. i. zal het richten door dezen korrelvorm veel gemak kelijker zijn dan met den tegenwoordigen. Teneinde het richten te vergemakkelijken worde nog een streep d in roode kleur aangebracht, die bij een gericht geweer met de streep e voor het oog een geheel moet vormen. ad c. van zijn onderwijzer. Moge slecht schieten gedeeltelijk geweten kunnen worden aan den schutter zelve, het geweer en de wijze van opleiding, voor een groot deel is de schuld aan den onderwijzer. 't Is toch duidelijk, dat waar de onderwijzer beschikt over normale leerlingen, voorzien van een voldoend schietwapen, de over 't geheel slechte resultaten grootendeels de schuld van den onderwijzer zijn. Dit dunkt ons niet voor tegenspraak vatbaar. Onvermoeide ijver en groote toewijding van den onderwijzer zijn noodzakelijk tot het vormen van goede schutters. ad cl. Voor onze infanterie is het oefeningsstelsel vastgelegd in 't S. V., dat. mag men de berichten gelooven, spoedig in de archieven kan worden opgeborgen. Hoewel 't S. Y. in 2 zegt: „De C. Cdt. regelt het onderricht. echter met inachtneming van dit voorschrift", zal ieder 't wel met ons eens zijn, dat er met de inachtneming van het voorschrift voor den C. Cdt. al bedroefd weinig te regelen overblijft. d De korrel a past volkomen in de vizierkeep c, zoodat bij het richten de keep volkomen door de korrel wordt gevuld en de boven- e

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 83