605 Deze vrijheid om over elke benoodigde hoeveelheid munitie te beschikken behoeft daarom nog niet te leiden tot een veel grooter verbruik, de C. Cdt. kan toch de goede schutters min - der laten schieten dan de slechte. Alvorens dit opstel te besluiten wensch ik nog eenige op merkingen te maken over het thans in gebruik zijnde voorschrift. Ons S. Y. kent een schietseizoen; er bestaat dus een rust periode, waarin de schutter alle gelegenheid heeft, hetgeen hij in 't seizoen geleerd heeft weer geheel af te leeren. Zulk een rustperiode is schadelijk en onnoodig; men heeft gedurende dien tijd wel veel slecht weer, maar er zijn toch nog droge dagen genoeg, welke zich door de veelal bedekte lucht uitstekend voor het schieten eigenen. 10 S. V. wijst op 't gewicht van voorbereidende schiet oefeningen en eischt, dat recruten niet mogen afexerceeren, zoolang zij daarin niet grondig bedreven zijn. Wordt daar wel altijd voldoende de hand aan gehouden? Te betreuren is de weinige aandacht, die in't S. V. geschonken wordt aan het schieten in zittende houding, niettegenstaande deze houding minder vermoeiend is dan de knielende, en een zittend schutter den vijand kleiner doel biedt; wel wordt van deze houding gesproken bij de voorbereidende oefeningen, maai bij de individueele schietoefeningen ontbreekt ze. Het S. Y. schrijft de te houden indiv. oefeningen voor, welke natuurlijk steeds moeilijker dienen te worden. Men vergelijke echter in dit opzicht eens: A4 en A2, A3 en A4 en vooral A9 en Ai0. Ai2 is een waar struikelblok en voor een niet gering deel oorzaak van het geringe aantal schutters der le klasse; toch moet aan de daarbij gestelde oefeningsvoorwaarde in elk geval voldaan worden om schutter le klasse te worden. A5 is o. i. eene oefening, die, trouwens evenals het „salvovuur", den schutter slechts bederft. In ons opleidingsstelsel is een groote verbetering gekomen door het schieten met scherp bij de voorbereidende oefeningen, alleen zouden we hierbij gaarne de schijfjes der „oefeningen bokschutters" gebruikt zien. Om meerdere belangstelling bij den schutter zelf op te wekken

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 85