606 ware het gewenscht van tijd tot tijd te doen schieten op bij zondere voorwerpen b. v. op een blik met water gevuld, op flesschen of op opgehangen vruchten. De S. S. en ons S. V. geven tal van aanwijzingen omtrent de wijze van schieten, waarbij vooral gewezen wordt op de nadeelen van het rukken. Desalniettemin is het rukken een zeer veelvuldig voorkomende kwaal. De ondervinding bracht ons tot de volgende methode, die o.i. het rukken onmogelijk maakt. Wanneer bij het drukpunt-nemen de wijsvinger den trekker geheel omvat, dus het dikste gedeelte van het onderste lid zich voor den trekker bevindt, is het nagellid tegen de linkerzijde van de lade aangedrukt en mag bij het doordrukken, evenmin als de overige vingers van plaats vei anderen. Het doordrukken geschiedt nu op de volgende wijze. Alle vijf vingers, alsmede het voorste deel van de handpalm knijpen nu geleidelijk krach tiger den greep vast, waardoor onwillekeurig het geweer ste viger tegen de schouder wordt aangedrukt en tevens de spier van het onderste lid van den trekkervinger zich opzet; deze spier nu, lag bij het drukpunt-nemen tegen de vooronderzijde van den trekker en doet dus den trekker geleidelijk achteruitgaan, waai door t schot afgaat. Rukken is o. i. nu uitgesloten en deze methode, waarbij dus het nageleinde van den trekkervinger een steunpunt heeft, is gemakkelijker aan te leeren dan 't geleidelijk achteruitbrengen van den vinger in zijn geheel. Het vastknijpen moet onmiddellijk aanvangen na het drukpunt-nemen, aanvan kelijk zal nu 't schot wel eens af gaan vóórdat de man gericht is, maar bij voldoende aanslagoefeningen (horizontalen aanslag) zal dit spoedig niet meer voorkomen en zal de man klaar zijn niet richten, als het schot afgaat, terwijl bij de nu gevolgde methode, n. 1. eerst ongeveer richten en dan doordrukken, 't zeer vaak voorkomt, dat het geweer juist gedurende dit door drukken meer uit, dan in de richting komt. Het S. V. eischt, dat het snelvuren wat het richten betreft, niet van het gewone vuren afwijkt en hecht dus bij dat snel vuren voornamelijk aan de uitwerking van het enkele schct. De snelheid mag niet ten koste van het richten verkregen worden. Hu is 't natuurlijk mogelijk, door oefening het aantal gerichte-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 86