BOEKBESPREKING. Onderzeeërs 1902 1906. Typen en hunne ontwikkeling - Eigenschapen Tekortko mingen Waarde Oordeelen en beschou wingen (Met 12 afbeeldingen) door A E Thierena Uitgave van „De Avondpost" 1907. s'Gra- venhage. Yoor hen, wien het niet gegeven is om een diepgaande studie van onder- zeesche vaartuigen te make.i en die toch belangstellen in een onderwerp, dat in de laatste jaren zoo actueel is geworden, voor hen biedt het hier te bespreken werkje de gelegenheid aan om in een kort bestek een hel der overzicht van den stand van het vraagstuk te krijgen. De inhoud dezer brochure komt op het volgende neer. De meening in den jare 1900 verkondigd als zoude de onderzeeërs ten gevolge van den veelal feilen stroom en de talrijke ondiepten weinig geschikt zijn voor de Hollandsehe wateren, doch wel een rol kunnen spelen bij de defensie van Nederl.-Indië, wordt ook thans nog door den schrijver gedeeld, met dien verstande evenwel, dat wat destijds waar was, niet waar behoeft te blijven, of m. a. w. dat deze stelling slechts opgaat voor de practische waarde van de tot op den huidigen dag uitge vonden modellen. Daar de uitkomsten der meeste proeven op het gebied der onderzeeërs geheim worden gehouden, baseert de schrijver zijne meening grootendeels slechts op proeven, die op het einde van 1902 en begin 1903 door het Gouvernement der Yereenigde Staten van N. Amerika met 7 booten, type Holland, genomen werden. Uit de resultaten van verschillende proeftochten bleek, dat deze ei genlijke onderzeebooten of submarines zekere eigenschappen voor hc-t gebruik in kalm, beschut water hebben, doch dat het verre van zeker was, dat zij ook in open zee zouden voldoen. De voornaamste bezwaren die aan dat type kleefden, waren, dat de ventilatie te wenschen overliet, alsmede dat er voortdurend gevaar bestond voor vastloopen, omdat de periskoop niet voldeed. Met dat vernuftig uitgevonden instrument bleek het wel mogelijk om de betrekkelijke ligging, maar niet om den afstand,

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 90