611 ■waar te nemen. Het gevolg hiervan was, dat het voor de boot abso luut noodzakelijk was herhaaldelijk aan de oppervlakte te komen om te verkennen, waarmede echter tevens hare aanwezigheid verraden werd. Dientengevolge ging men in de V. S. dan ook voorloopig niet tot bestelling en aanbouw van dergelijk vaartuigen op groote schaal over, doch bepaalde er zich toe om in 1905 4 Holland-booten van vergroot en beter type (de tonneninhoud bedroeg resp. 273 en 185 ton, de eerste booten type Adder slechts 120 ton) te doen aanmaken. Ondertusschen had men in 1903 ook proeven genomen met een andere boot. Deze, de door Simon Lake geconstrueerde r Protector" noemde men duikboot of submersible, ter onderscheiding van die van het type Holland, die men als onderzeebooten of submarines betitelde. De uitkomsten dezer proeven waren bepaald in het voordeel der duikbooten, die niet alleen grootere stabiliteit vertoonden, waardoor het aan de bemanning veroorloofd was zich te verplaatsen en ook torpedo s ingebracht konden worden, zonder eenig gevaar voor de stelling van de boot, doch die ook over een grooteren actie-radius beschikte. Deze werd geschat op 350 mijlen, doch kon volgens den uitvinder bij gebruik aan de oppervlakte tot 1000 mijlen opgevoerd worden, terwijl deze onder water met electromotoren bij economisch verbruik 30 mijlen, met volle kracht 20 mijlen zou bedragen. Doch ook in bijna alle details toonde de duikboot een zekere meerderheid boven de Holland-booten en dit wel ten opzichte van vaart, machines, ankering en valkiel, bewapening, commandotoren, manoeuvreerbaarheid (2 schroeven) en ook bewoonbaarheid (slaapruimte voor 8 personen); van daar dat dan ook, niettegenstaande de snelheid, welke onder water slechts 6 a 7 mijlen bedroeg, te wenschen over liet, tot aankoop van 5 submersibles overgegaan werd. Uit al deze proeven valt volgens den Heer Thierens op te maken, dat men in de Y. S de meening was toegedaan, dat de bruikbaarheid van de onderzeeboot in 't algemeen en theoretisch vaststaat. Want koevele te kortkomingen uit de proefiochten aan het licht komen, reeds in het gedeelte lijk en tot geringe hoogte voldoen aan zekere eischen, moeten beloften voor de toekomst gezien worden. Strevende naar practisch nuttig effect, heeft men de aandacht te vestigen op de technische verbetering van de boot zelve, waarmede in verband de veiligheid, vervolgens op het tactisch gebruik van het wapen en de ver dediging daartegen. Verder was gebleken, dat nog te wenschen overlieten a. de langscheepsche stabiliteit zoowel onder als boven water en daarmede het onderduiken, sturen eu diepte houden, uitzicht onder water, verplaatsen van gewichten binnen boord, comfort.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 91