V A. R I A. Nog iets over „de loopreiniging van onze geweren en karabijnen". Antwoord aan den Heer W. E. Asbeek Drusse 1). In hot aangehaalde artikel van den Heer W. E. Asbeek Brusse wordt omtrent de loopreiniging voorgesteld de Iloilandsche methode van reini ging over te nemen. In hoofdzaak zal die reiniging binnenkort werkelijk worden ingevoerd, m,i. zeer ten nadeele van onze loopen. De nieuwe reiniging zal bestaan in le. na het schieten droog doorhalen. 2e. invetten, 3e. de thans bestaande maandelijksche reiniging. Overigens mag de man absoluut niets aan zijn loop doen. De thans vervallen reiniging bestaat in: le. na het schieten doorgieten van water. 2e. droogmaken. 3e. invetten. 4e. de maandelijksche reiniging. De aanleidendo oorzaak tot hot aannemen van de eerstgenoemde reini ging zijn een reeks in Holland genomen proevenwaarbij met den toestand in Indië geen rekening is gehouden. Wat voor Holland goed is moet ook voor Indië goed zijn, is de stelregel die hoeft voorgezeten. In Hol land is de reiniging wel eenigszin3 anders, n.l. hot droog doorhalen be staat niet en in stede van de maandelijksche reiniging bestaat een doorgieten met zeepwater, telkenmale wanneer de Officier van Wapening dit noodig oordeelt, doch dit verschil berust naar ik vermeen min of meer op eene vergissing, Het droog doorhalen is in Holland vervallen om het gevaar van poetsen te voorkomen dit gevaar heeft men ook in Indië willen vermijden, en toch is het droog doorhalen in de nieuwe voor schriften opgenomen. M.i. echter, doet dit voor Indië weinig ter zako, wat in het volgende nader wordt uiteengezet. Het hoofdbezwaar van do nieuw ingevoerde reiniging is voor mij go- legen in 1) I. M. T. 1907 BI. 509 Geweerreiniging met naschrift door W. E. Asbeek Brusse.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 180