702 officier bij goed gedrag tot 1ste luitenant wordt bevorderd en in defor matie van bet Leger de specificatie van 1ste en 2de luitenants te doen vervallen, schijnt een te groote verandering te zijn geacht. Het zal dus nog wel eenige jaren duren voor in Indic do bestaande regelingen worden gewijzigd; er moet echter tegen gewaakt worden, dat bij nieuwe regelingen van niet te verdedigen beginselen wordt uitgegaan. M. Het gebruik van zandzakken voor het opgelegd vuren. In den Russisch-Japanscben oorlog voerde de Japansche Infanterie kleine zandzakken mee, die vooral bij het offensief door den man gevuld werden met alles wat in hunne handen viel en alsdan gebruikt werden eendeels om zich te dekken, anderdeels om als steun te dienen bij het vuren. Een Japansch hoofdofficier deelt daaromtrent mede, dat elk soldaat voor zien werd van een zak van rechthoekigen vorm, van khaki kleur en met afmetingen van 20 en 50 cM. Gedurende den marsch bewaarden de manschappen deze zakken in de patroontasch of in den ransel, doch kwam men in de zone, die door het vijandelijk vuur bestreken werd, dan werden ze in allerijl met zoden, hooi, takken, aarde, zand of steenen gevuld om liggend tot steun te dienen bij Int vuren. Bij het voorwaarts gaan droeg elke man zijn zak onder den linker armscheen het gebruik voorloopig overbodig, dan wierp hij den inhoud weg. Naarmate de te gebruiken materialen duurt het vullen, één of twee en een halve minuut, welke tijdsduur natuurlijk grooter wordt, wanneer bij bevroren of harde grond van de schop gebruik moet worden gemaakt Een voornaam voordeel van dez s zak is, dat de man beter kan richten en dit is van te meer belang, omdat lire kleiner de zichtbare doelen zijn, des te geringer de verliezen zullen zijn, waardoor kalmte en zelfvertrou wen vermeerderen. Vooral wanneer de bevroren grond het gebruik van pioniergereedschap pen om dekkingen op te werpen zal belemmeren, zooals in den laatsten oorlog veelvuldig het geval was, kan van het gebruik van zakken nut zijn te verwachten. En was men ver van het slagveld, op marsch of in bivak, dan diende de zak met stroo gevuld 's nachts den so'daat tot hoofdkussen, terwijl ze overdag kon gebruikt worden om een en ander te verpakken, dan wel om het hoofd te beschermen tegen muskieten en vliegen. Bij de Duitsche Infanterie heeft men van deze oorlogsondervinding reeds

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 186