"V A IR X A. Kort overzicht van de gebeurtenissen op Flores en eenige gegevens betreffende dat eiland. Met plaat XIII. In het midden der vorige eeuw werd Flores, voornamelijk de Noord en Westkust herhaaldelijk door onze marine ter tuchtiging der daar ge nestelde zeeroovers bezocht (o. a. Rioem in 18601. In 1889 werd de mijningenieur van Schelle, die in het Rokkagebied naar tin zou zoeken, door de bevolking aangevallen, hetgeen aanleiding gaf tot het zenden eener troepenmacht (Mei 1890). Het bleek echter, dat hier geen tin te vinden was waarop genoemd ingenieur zijn onderzoek op de N.-kust, eveneens onder dekking van een bataljon, voortzette. Door de buitengewone bewaking der verbindingslijnen werd, ondanks den zeer geringen tegenstand, weinig bereikt. In ditzelfde jaar wist een der roerigste berghoofden van Endeh, Batoe Meri van Manoe Ngoöh, vroeger gevangen genomen, Koepang te ontvluchten en Endeh te bedrei gen met eene vrij sterke macht. Eene landingsdivisie hield hem in bedwang, tot hij zich in Mrt '91 vrijwillig overgaf. Evenals dezen keer en vele vorige, waren het ook weer in 1904 de voortdurende slavenroof en vexatiën der Endehers, die toen het hoofd van Watoesipi een aanval op Braai en Endeh deden be proeven. Eene landingsdivisie nam zonder tegenstand zijne kampongs, maar hijzelf bleef op vrije voeten. In datzelfde jaar kwam Tekka, hoofd van Soebing (Sikka) in opstand tegen zijn Radja. De bij hem aangesloten kampongs boden geen tegen stand aan de marine, die daarop het hoofd gevangen nam. Uitzuigerijen waren eveneens oorzaak, dat de stam Lekloewo met eenige andere (Boven- Konga) tegen den Radja van Larantoeka in verzet kwam. Ook hier werd de tegenstand zonder veel moeite door een detachement van Koepang overwonnen. In den loop van dit jaar werd Endeh wederom aangevallen, waarop naar aanleiding van berichten, dat in den nacht van den 4en Juli die plaats door sterk gewapenden benden bergvolk, geplunderd en bijna ge heel verbrand was, den lOen d. a. v. een detachement ter sterkte van een groep infanterie, getrokken uit de bezettingen van Timor Koepang en

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 246