iiOKSClILTTERS EX SCHIETOPLEIDIXG. Wanneer iets nieuws wordt voorgesteld of ingevoerd, acht ieder rechtschapen Hollander zich aan zijne nationaliteit ver plicht den noodigen tegenzin te openbaren. De militaire Hollander is hiervan niet vrij. Integendeel, traditie en usance, twee on misbare en belangrijke wetgevers, wier invloed hij dagelijks ondervindt in het militair huisgezin, maken den zwakkere licht tot sleurganger, geven den sterkere somwijlen ondanks zich zei ven een conservatief tintje. Ook de krachtigste hervormers kunnen zich bijwijlen slechts noode losmaken van eene gewoonte, die ook alleen als feudaal erfgoed nog waarde heeft. Vermoe delijk behoort in die conservatieve gemoedsstemming ook tehuis de weinige animo, waarmede hier en daar de bokschuttersoplei- ding ontvangen werd, tenzij onbekendheid met het doel dier opleiding de oorzaak van bedoelde lage temperatuur is. Niet dat in het algemeen de quaestie geweer en vooral schietopleiding onvoldoende pennen en tongen vermocht te doen roeren. Kilo meters papier en emmers suikerwater zijn daaraan geofterd in tijdschriften en bijeenkomsten, maar het draaide meest om het zelfde spilletje: een schijf met een ring of een schijf met een pop, een driehoekje met een punt of met een vlak, een korrel spits of een korrel plat. En ondanks al die kilometers en al die emmers, hebben we het nog niet veel verder gestuurd, dan dat de door snee soldaat ellendig schiet. Neen juister, dan dat de doorsnee soldaat treurige schietuitkomsten krijgt, in aanmerking genomen langdurige oefening en het hoogstbelangrijke dezer werkzaam heid. Te meer bevreemdend mag dit heeten, als men daar tegen over stelt de liefhebberij voor schietsport in de burgermaat schappij, zich uitend in schietverenigingen en jagen, en niet meer algemeen nog door de vrij hooge kosten daaraan verbonden. Zoeken we naar oorzaken voor die weinige ambitie in het leger en voor de onbeduidende uitkomsten, dan dient het oog gericht naar den schutter en naar het geweer. Vrijwel altijd is dreigend

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 335