ALGEMEEXE DIEXSTPLICIIT IX X'ED. IXDIE. In de laatste jaren is er krachtig naar gestreefd Indië in staat te stellen zich te verdedigen bij een mogelijken aanval van een buitenlandschen vijand. Is onze weerkracht te land verhoogd door het bouwen van forten enz., er is ook getracht het noodige voor te bereiden voor uitberiding van het leger in oorlogstijd. Door toevoeging van schutterij, legerreserve, barisan, het legioen van Mangkoe Negoro, politiesoldaten zal het echter nog niet krachtig genoeg zijn. Waar het een strijd betreft tegen eene vreemde mogendheid waarbij onze zelfstandigheid op het spel staat, moet alles in het werk gesteld worden, om ons zoo krachtig mogelijk te verdedigen. En dit kan alleen door algemeenen dienstplicht in te voeren naast het vrijwilligerleger, dat gehandhaafd moet blijven, ook met het oog op onze voortdurende oorlogen tegen den inlandschen vijand. Feitelijk bestaat deze dienstplicht reeds door de schutterijen. Hoewel als beginsel is aangenomen, dat deze zullen bestaan op de gewestelijke hoofdplaatsen, kunnen in een gewest meerdere schutterijen zijn. Tot deze behooren alle Europeanen of daarmede gelijkgestelde personen en hunne afstammelingen, die hun 18e jaar bereikt hebben en hun 45e nog niet zijn ingetreden. In tijden van opstand en gevaar, zoodra de staat van beleg of van oorlog is afgekondigd, kan over hen, evenals over andere inge zetenen beschikt worden door de militaire autoriteiten. Eene regeling van den dienstplicht waarbij de ingezetenen voor de recrutenopleiding gedurende een paar maanden, en voor herhalingsoefeningen gedurende een veertiental dagen onttrokken worden aan hunne betrekking en aan hun gezin komt mij voor Indië ongewenscht voor. Zij zou, tengevolge van de groote afstanden en hooge vervoerprijzen ook aanleiding geven tot belangrijke uitbreiding der oorlogsbegrooting.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 435