DRAAGBARE STATIONS YOOR DRAADLOOZE TELEGRAFIE. Met plaat XXXI en XXXII. Waar in den laatsten tijd de draadlooze telegrafie al meer en meei op den voorgrond treedt tengevolge van hare zoo groote bruikbaarheid voor allerlei doeleinden, waar niet alleen in de bur" gei maatschappij maar ook in de legers van verschillende mogend heden deze nieuwe methode van overbrenging van berichten toegepast wordt, daar lijkt het mij niet ongewenscht toe, na een korte inleiding over de zaak zelve, meer speciaal de aandacht te vestigen in ons Indisch Militair Tijdschrift op de pas ge construeerde draagbare* stations voor het leger, te meer, omdat het mij vooikomt, dat deze alhier in Indië vooral tegenover een B. V. van zeer veel nut kunnen zijn. Inleiding. Hoewel Marconi het eerst deze zaak aan het licht bracht en haar practisch toepaste, dwaalt men wanneer men denkt, dat hij de uitvindei is van de draadlooze telegrafie. Reeds vroeger werden door verschillende geleerden als Hertz, Righi, Lodge en anderen alleilei toestellen uitgedacht, waarmede zij proeven namen op het gebied van electrische straling en welke proeven zich bepaalden tot waarneming in laboratoria, derhalve over zeer beperkten afstand. Doch al is Marconi dan niet de uitvinder, dit neemt niet weg, dat wij hem grooten dank verschuldigd zijn, want door zijn nadenken, door zijn proefnemingen is het gelukt een middel te verkrijgen, waarmee door samenvoeging der toestellen van boven genoemde natuurkundigen, men thans zeer vele bezwaren uit den weg kan ruimen, die vroeger aan de electrische overbren ging van teekens en berichten kleefden. Nu heeft men bij elke telegrafische installatie een seingever en een seinontvanger noodig; bij de gewone, tot nu toe het

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 456