973 - meest toegepaste telegrafie gaat de electriciteit door draden van den seingever naar den ontvanger; is de draad dus de verbinding tusschen deze beide toestellen reeksenbij de nieuwe telegrafie worden electrische trillingen uitgestraald bij den seingever, beter gezegd straaluitzenderdeze worden door de lucht over geplant en door den seinontvanger (medeklinker), die voor die trillingen gevoelig moet zijn, opgevangen. Om ons deze werking het best voor te stellen lijkt het mij toe even de aandacht te vestigen op een m. i. vrij wel analoog natuurkundig verschijnsel. Strijken wij met een strijkstok langs de beenen van een stemvork, dan hooren wij geluid; er worden namelijk in die beenen door het strijken trillingen opgewekt, óf liever de beenen beginnen met een zekere snelheid te trillen niet het gevolg dat ook de den stemvork omringende lucht in alle richtingen begint te trillen en deze trillingen ons trommel vlies bereiken, dat op zijn beurt begint te trillen, waardoor wij dit verschijnsel waarnemen. Nu is ons oor echter beperkt in zijn waarnemingen. Het aantal trillingen mag een zeker bedrag niet overschrijden, want dan kan ons trommelvlies niet mede- trillen en hooren wij dus niets. Doch dat die trillingen wel degelijk zijn waar te nemen, dat ze wel degelijk overgebracht of uitgestraald worden kan gemakkelijk bewezen worden door op een afstand een gelijkgestemden stemvork te plaatsen met een registreerinrichting. Deze laatste zal de trillingen op den papierrol voor het oog waarneembaar maken. Wij weten voorts uit onze natuurkunde, dat geluid, warmte, en licht trillingsverschijnselen zijn en zoo ontwikkelde Faraday een theorie, waarin hij aannam, dat alle energie van electrische stroomen berust in het omringend medium, terwijl een van de verdiensten van Hertz geweest is, dat hij proefondervindelijk aantoonde, wat Faraday en Maxwell theoretisch vaststelden, n. 1. dat de electrische, licht- en warmtetrillingen dezelfde voortplan- tingssnelheid hebben, maar de golflengte voor deze drie soorten van trillingen, verschillend is. Verder toonde Hertz overtuigend aan, dat men met de electrische golven dezelfde verschijnselen van terugkaatsing, breking enz. verkrijgt als met die van het licht. Wanneer dus de ontvangtoestel bij de draadlooze telegrafie gelijkgestemd is als de seintoestel dan zullen de golven, die van

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 457