1015 afgelegde afstanden gedurende eene meerdaagsche oefening, waarbij in 19 dagen gemarcheerd werd van Malang over bet Tenggergebergte (2500 M.) naar Klakah (Probolinggo), van daar over Tiris en Bremi naar liet Janggebergte (2500 M.) en na een verblijf aldaar van 3 dagen terug naar Malang over Tjondjong, Pataian en ïsgadisari (Tenggergebergte 2200 M). De troepensterkte bedroeg 50 man, terwijl de trein bestond uit 4 pakpaarden met geleiders. Per dag werd 6 a 10 uur gemarcheerd, met om de vier dagen een rustdagoverigens werden tijdens den marsch rusten gehouden als volgt: om het uur o a 10 minuten en na 4 a 5 uur ge turende a 1 uur. Enkele marschen werden gedurende den nacht uitgevoerd; bij helderen, maneschijn bleek dit geen invloed te hebben op de marschsnelheid en werd het marcheeren over het algemeen minder vermoeiend gevonden dan over dag, met het oog op de koelte. Yoor eenigszins lange marschen werd bij voorkeur om 4 Y.M. afgemar cheerd, waardoor langer in de koelte werd gemarcheerd en eerder in het bivak werd aangekomen, zoodat er bij aankomst nog gelegenheid was goed te wasschen en te laten drogen en een middagslaapje te doen niettegenstaande den wachtdienst, waarbij ieder man per nacht 1| uur op post stond, werd op die wijze toch voldoende slaap genoten. Aldus marcheerende werden, met inbegrip van de rusten, gemiddeld per uur afgelegd: in de vlakte3 paal in het gebergte, in hoofdzaak stijgende, langs vrij goede wegen, met hellingen van 10 a 20 graden1 paal ld., in hoofdzaak dalende, langs id2 paal. 1. C. d'A. Pakpaarden bij de compagnieën infanterie. Het meeste nut hebben ongetwijfeld de meerdaagsche oefeningen, indien zij gehouden worden in terreinen, waar geen particuliere eigen dommen behoeven te worden ontzien en gegraven en gekapt kan worden, zooveel als de omstandigheden dat wenschelijk maken. Daartoe moet men zich echter in onbewoonde streken begeveneen bezwaar daartegen is in het algemeen de opvoer van vivres, welke, indien telkens opnieuw vervoermiddelen moeten worden ingehuurd, vrij kostbaar is, zoodat, in verband met de beperkte som voor het houden van meerdaagsche oefeningen toegestaan, deze öf zeer kort of zeer zelden in dergelijke streken zou den kunnen worden gehouden. Dit deed mij, mede in verband met den geringen prijs van pikol- paarden in deze streken, besluiten uit bedoelde gelden voor mijne com-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 499