1016 pagnie een paar draagpaarden aan te schaffen en kwam ik voor de somma van f 39 in het bezit van twee beestjes, gewend aan het dage- lijksch vervoer in zwaar bergterrein van vrachten van Ij pikol. Ge durende den 3-weeksehen tocht naar het Janggebergte, waarover in het voorgaande artikel werd gesproken, hebben zij, met een vracht van ±- 50 K. G. den troep, hoewel hier en daar zeer steile weggedeelten waren^ overal kunnen volgen en voldeden uitstekend. In gewone omstandigheden worden zij door mij gebruikt voor het medenemen van thee bij oefeningen, het vervoer van munitie van en naar het schietterreïn, het vervoer van bagage van aankomende of ver trekkende minderen e. d. Yoeg daarbij, dat zij, slechts aan grasvoeder gewend, niets kosten aan onderhoud, daar het voldoende is hen ove.i dag buiten te laten grazen en voor den nacht wat gras te laten snijden door den met het toezicht belasten fuselier. Bedenkt men verder, dat voor den oorlog tegen een B. Y. voor den opvoer van munitie per bataljon 28 draagpaarden noodig zullen zijn, dan rijst de vraag of een aankoop reeds in vredestijd, door de compagnieën' te bekostigen uit de gelden voor meerdaagsehe oefeningen, geen alge- meene toepassing verdient. I. C. d'A. Een practisch en eenvoudig Jcaartenétui. Met plaat XXXIV. Een Duitsch stafofficier heeft volgens Streffleurs Militarische Zeitschrift om een topographische kaart tijdens het gebruik te beschermen een zeer praktisch kaartenétui doen samenstellen, en aan dit étui op eenvoudige wijze die hulpmiddelen verbonden, welke bij het lezen van de kaart niet gemist kunnen worden. Daar de beschrijving in bedoeld tijdschrift beter een aanbeveling genoemd kan worden en aan duidelijkheid dan ook veel te wenschen overlaat, is het misschien niet ondienstig aan de hand van de gegeven teekening een en ander nader uit te werken. Bedoeld étui (plaat XXXIY fig. 1) bestaat uit een plat doosje van licht doch duurzaam materiaal ook gevernist dik carton vervaardigd. Dit doosje is aan de bovenzijde afgesloten door een van een transparante stof, hoorn, celluoïd of mika, vervaardigde schuif of deksel welke in c.M. geruiteerd is. Een der smalle opstaande zijvlakken van het doosje is niet bekleed; tot het afsluiten van deze opening dient een lederen klepje, dat aan de onder zijde over de geheele breedte van het doosje is vastgehecht en aan de bovenzijde door middel van een drukknoopje op een dwarslatje, dat tevens tot steun dient van schuif of deksel kan worden vastgemaakt. Een en ander is zoodanig vervaardigd, dat het inwendige van het doosje beschermd is tegen stof en vocht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 500