- 83 Hoe meer hij belust is op nieuws, hoe meer hij overdrijft wat hij hoort. Dat is alles in den Rug het ergste. 't Minste wat er vooruit gebeurde, werd druk besproken, vergroot, en overal rondgebazuind. Inlandsche lanterfanters en Chin, ambtenaren waren steeds in de buurt ende Japs wisten het ook. De talrijke ordonnans- en toevoegde officieren, zoogenaamde lin tjesjagers acht schrijver een gevaar, niet alleen omdat zij de Staven iu hun werk belemmerden, en zij het tekort in de voorste linie in de hand werkten, maar ook omdat zij de zeer gewilde bronnen wa ren van de Mil. Attache's en dagbladcorrespondenten. E. De inheemsche bevolking. Yan deze kreeg de Japansche Inlichtingsdienst pracht van gegevens, omdat de Russen haar voor hunne werken hadden gebruikt en meer dere plannen in handen van aannemers en werkbazen waren geble ven, terwijl zoowel arbeiders als bazen niet van elders waren be trokken. Bovendien werd aan het verkeer geene belemmering in den weg gelegd. Anders deden de Japanners. In elk nieuw bezet gebied werd dadelijk een bestuur ingevoerd. Om te beginnen werden alle Chin, ambtenaren ontslagen en door hunne eigen vervangen. De bevol king werd geregistreerd en zelfs voor de belasting aangeslagen en de vrijheid van beweging streng beperkt. Niettegenstaande de Rus sen heel goed wisten, dat de Chin, ambtenaren hen geen goed hart toedroegen, handhaafden zij ze op hunne posten en stelden ze zelfs niet eens onder strengere controle, 't Was weer eene onbegrijpe lijke politiek, die afbreuk deed aan de eischeu der mil. noodzaak, juist andersom dan de Japanners dat opvatten. F. Dagbladcorrespondenten en Militaire Attaché's. Op eerstgenoemden was het toezicht onvoldoende en geen zorg besteed aan de keuze der personen, die wel en die niet een toela tingskaart kregen. Er werd natuurlijk maar op los geschreven om „copy" te krijgen en in de middelen om die te krijgen niet altijd van de meest be trouwbare bronnen gebruik gemaakt. Toezicht op wat eruit ging was er niet en een ieder weet de verderfelijke gevolgen van de courantenberichten over de ontberingen der troepen op de achter gebleven troepen en reserves in Rusland.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 101