100 eenheid van het leger op bedenkelijke wijze geschaad wordt; gevolg van een en ander is „initiatief naar omlaag", wat bij een beroepsleger licht excessen geeft, teugelloosheid, doch tevens afwezigheid van zorg voor de materieele belangen der minderen, van de geestelijke nog gezwegen. Meerdaagsche oefeningen zijn in theorie heel goed en noodig, doch in de practijk wordt door den troep dikwijls onnoodig heel veel ellende geleden, terwijl de officieren niet het lot van den troep deelen en bijv. bij een landheer zijn ondergebracht. Ziehier, geachte lezers, met weglating van détails die ge echter desgewenscht kunt naslaan x), het beeld van ons tegenwoordig opleidings- en oefeningsstelsel, zooals dat in de Volksvertegen woordiging werd geschetst door een afgevaardigde, die in Indische legeraangelegenheden voor velen uit het groote publiek de autoriteit is, want voor velen is helaas het feit, dat de Heer Thomson officier is en als zoodanig zij 't dan ook 10 a 12 jaren geleden, dus nog onder „de oude richting" bij't Indische leger gedetacheerd is geweest, voldoende, om in zijne woorden een onbeperkt vertrouwen te stellen, die woorden als een evan gelie te beschouwen. Is echter de kapitein van het Nederlandsche leger Thomson wel de bevoegde persoon om een oordeel in welken geest dan ook over het tegenwoordige opl. en oef. stelsel van de Indische Infanterie uit te spreken? M. i. valt op die bevoegdheid wel het een en ander af te dingen. Eerstens toch kent hij dat stelsel niet van nabij, het was nog vèr te zoeken toen hij zijn beste krachten aan den dienst in deze gewesten wijddeten tweede kan ook de literatuur over dit onderwerp den heer Th. niet voldoende stof tot vesti ging van een meening verstrekt hebben, om de eenvoudige reden dat vaktijdschriften voorzoover mij bekend daaromtrent nog niets hebben medegedeeld; en in de derde plaats bewijst de Heer Th. duidelijk, zooals uit het navolgende zal blijken, dat zoowel het „Voorschrift voor het houden van oefeningen bij de Infanterie 1905 (thans vervallen), als de „Leidraad voor opleiding en oefening der Infanterie," hem geheel vreemd zijn. 1) Id de losse bijlage Afl. 1.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 120