109 Leidraad het zich leer en onderwerpen aan tucht" in de eerste plaats genoemd wordt als doel van de zedelijke vorming van den soldaat, dat in punt 18 het lang onbeweeglijk doen staan van recruten afgekeurd wordt o. m. omdat het de handhaving van tucht en orde verzwaart dat punt 30, laatste alinea woordelijk luidt: „zelfs daar waar vrijheden ivorden toegestaanmag dit er niet toe leidendat de ban den der krijgstucht verslappenen dat in punt 31 verboden wordt den meerdere onder het bevel van een mindere te stellen, omdat de krijgstucht een onvoorwaar delijke handhaving der militaire hiërarchie vordert. Moge uit het vorenstaande blijken, dat in ons tegenwoordig „opleidings- en oefeningsstelsel nog wel degelijk „cement" aan wezig is, tevens hoop ik aangetoond te hebben dat dit „cement" gelukkig van een andere m. i. rationeëler en deugdzamer samenstelling is dan volgens het recept van ongeveer een eeuw geleden. Waar ik boven als mijne meening te kennen gaf, dat thans dank zij den Leidraad van 1907 eenheid in opleiding en oefe ning der Infanterie beter gewaarborgd is en de leiding meer zekerheid heeft dan ooit te voren, behoeft het geen betoog, dat ik me niet kan neerleggen bij de woorden van den Heer Th., waar hij beweert dat het initiatief naar omlaag dat inder daad in ons wapen aanwezig is, beschouwd moet worden als een schadelijk uitvloeisel van het onzekere in de leiding. Neen, geachte deskundige, het „initiatief naar omlaag", waar mede ge niets anders kunt bedoelen dan „initiatief in de lagere rangen en graden" is geen uitvloeisel en zeker geen schadelijk uitvloeisel van een leemte, die gij in ons opleidings- en oefe ningsstelsel meent ontdekt te hebben. Omdat die leemte, zooals ik aangetoond heb, niet bestaat, berust Uwe bewering op een valsche basis en zou ik dit onderwerp verder kunnen laten rusten. Gaarne wil ik U echter ter wille zijn door U mede te deelen, dat juist aankweeken en ontwikkelen van initiatief en zelfstandigheid bij onderaanvoerders zoowel als bij soldaten een der kenmerkende verschillen is tusschen de door U zoo zeer gesmade „nieuwe richting" en de oude. En initiatief hebben

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 129