- 110 we in ons leger broodnoodig! Gij weet toch zeker wel, dat de Inl. oorlog, zooals die vooral in het laatste tiental jaren door ons leger wordt gevoerd, zeer hooge eischen stelt aan de zelf standigheid van onderaanvoerders, het kader niet uitgesloten Gij zult toch wel eens gehoord hebben, dat zeer dikwijls te velde aan luitenants, onderofficieren en soms ook aan korporaals uiterst gewichtige opdrachten worden verstrekt, opdrachten, die men in uw tijd ik bedoel toen gij hier gedetacheerd waart nauwelijks aan een als zeer ervaren bekend staand luitenant zou gegeven hebben. En die jeugdige luitenants, dat eenvoudige kader, kwijten zich dank zij 't hun bijgebrachte initiatief en de aangewakkerde zelfstandigheid, doorgaans op bewonderens. waardige wijze van hun taak: aan dat initiatief naar omlaag, aan die zelfstandigheid danken wij zeer zeker een groot deel van het succès, in de laatste jaren in bijna alle deelen van den Archipel behaald, en dat initiatief heeft het mogelijk gemaakt met veel minder troepen dan vroeger noodig geoordeeld werden schitterende resultaten te bereiken. En waarom zou bovendien „initiatief naar omlaag" ik voel meer voor de uitdrukking „initiatief, tot zoo laag mogelijk" misplaatst zijn in ons leger dat en hiermee kom ik meer op het terrein van U, officier van een Europeesch leger, toch ook geroepen kan worden om tegen een gelijk bewapenden en georganiseerden tegenstander op te treden, wraar algemeen erkend wordt, dat er zich in het moderne gevecht zoo menig maal momenten voordoen, waarop de leiding van den compag niescommandant en zelfs die van lagere aanvoerders zich niet kan doen gevoelen en luitenants, onderofficieren, korporaals en dikwijls ook soldaten verplicht zullen zijn naar eigen inzichten te handelen? Initiatief en zelfstandigheid moeten daarom in ons leger aan gewakkerd wordenelke gelegenheid om deze eigenschappen te bevorderen dient aangegrepen. Op dit standpunt stelt zich dan ook de Leidraad van 1907, waar in punt 5 als doel van de zedelijke vorming van den soldaat o.m. ook genoemd worden „het leeren gebruiken van het gezond verstanden „het vormen van zelfstandigedenkende ivezenshetgeen noodig is, wil de soldaat, kunnen voldoen aan den hem noodwendig te stellen eisch, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 130