- 116 te kort, terwijl Kromo veelal een groot gedeelte van zijn vi- vresidemniteit aan het zoo geliefkoosde tolletje ten offer brengt, of wel, indien hij een groot huishouden heeft, meer geld dan zijn maag lief is, voor moeder de vrouw bewaart. Als regel zou ik daarom bepaald willen zien, dat bij meer- daagsche oefeningen door kleine afdeelingen gezamenlijk, bijv. secties- of groepsgewijze, menage werd gevoerd, dan wel, dat men den man, indien men bij wijze van oefening ieder voor zich wil laten koken, verplicht het hoofdbestanddeel van de voeding (rijst, vleesch) tegen betaling te betrekken van de sectie- of groeps commandanten, die deze vivres in 't groot, dus ook goedkooper, dienen aan te schaffen. Kenschetsend voor de zorg van hooger hand voor een zoo goed mogelijke verpleging van den soldaat, ook op meerdaag- sche oefening, is de bepaling voorkomende in noot 1 op blz. 26 van den Leidraad Wordt steeds opgevolgd wat in de 2e alinea van punt 49 van den Leidraad is voorgeschreven, n.l. dan ik kan dit den heer Th. uit ondervinding verzekeren getroosten de meeste soldaten zich gaarne voor enkele dagen een ligging, die minder geriefelijk en een voeding, die allicht minder smakelijk is dan die in de kazerne, omdat de meer- daagsche oefeningen voor hen een aangename afwisseling vor men in het ookinlndië op den duur eentonige garnizoensleven. Het verschil in maatschappelijke positie tusschen officier en mindere brengt mede een verschil in beider levenswijze, niet 't minst in materieelen zin. Komt dit verschil in 't garnizoen het meest uit, ook te velde is het merkbaarbeschikking over een bediende, het medevoeren van geriefelijkheden van ver- „Zoo zulks in het belang van de minderen op meerdaagscke oefening „noodig wordt geoordeeld, kunnen, gebruik makende van de gewone „middelen van den Staatsspoor, vivres opgevoerd worden naar eenig „punt van de lijn (station of halte), van waar het detachement voorden „verderen opvoer zelf het noodige zal verrichten." „Den troepen behooren deze oefeningen zoo aangenaam te worden „gemaakt, als in verband met de omstandigheden mogelijk is."

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 136