Moderne schietopleiding. (Vervolg van bis. 36.; Na in de vorige aflevering de voorbereidende gymnastische oefeningen te hebben behandeld, zijn wij genaderd tot de tech nische opleiding van den man. In het S. Y. I. ('07) is de leerstof verdeeld in verschillende vakkeno.i. doen wij niet beter dan deze vakken achtereenvolgens te bespreken. (Zie Bijlage 5). Vak b. Richten op kleine afstanden. Deze oefeningen kunnen gelijktijdig aanvangen met de gym nastische oefeningen. Om den man duidelijk te maken hoe gericht moet worden, dienen aanwezig te zijn een ongeveer 10 maal vergroote stevige platte keep en een dergelijke korrel (van blik), benevens een stevig schijfje van enkele d. M3. waarop is aangebracht het zelfde mikpunt als waarop gericht wordt. De onderwijzer legt deze drie voorwerpen in den goeden stand op elkaar en laat zulks daarna door de leerlingen doen. Beschouwingen over fijn korrel en grof korrel zijn overbodig. Een goed mikpunt is het midden van den onderkant van een 2,5 c M. lange waterpasse streep, die op beide uiteinden 2,5 c.M. lange, opwaarts- en ietwat uitwaarts staande vleugels heeft. De dikte van streep en vleugels moet voor 10 M. afstand 4 m.M. zijn. Yoor grootere afstanden moeten de afmetingen even redig grooter worden genomen. Yoor leerlingen, die veel moeite hebben met het begrijpen van de richting, worden op het geweer vergroote richtmiddelen geplaatst. Deze richtmiddelen zijn gemakkelijk uit blik te vervaardigen en worden ter hoogte van de vizierklep en de tromp

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 139