124 Het in den aanslag brengen en het afzetten geschieden op de commando's „Aan" en „Zet-af" met dien verstande, dat de onderwijzer, ten einde zijn stem niet te veel te vermoeien, ook op hoorbare teekens kan laten oefenen, zoodra de leerlingen de bedoeling begrijpen. De onderwijzer moet de leerlingen aan zijn eigen aanslag vooral doen zien, dat de korrel slechts enkele handbreedten ongeveer waterpas naar voren wordt geschoven en de ko dicht langs het lijf omhoog gaat, zoomede dat, met uitzondering van de armen, het lichaam nagenoeg stil blijft. Hij wijst er op dat in het algemeen die aanslag de beste is, die met den minst mogelijken arbeid geschiedt en waarbij dus geen enkele overbodige beweging wordt gemaakt. Bii de leerlingen bestaat veelal de verkeerde neiging, ae ko i te laag in den schouder te plaatsen. Hoewel de afzetbewegmg niet even belangrijk is als de aanslagbeweging, zoo moet toch ook daarbij gelet worden op kortheid en juistheid, en voora. ook daarop, dat het oog over de korrel naar het doel blijft zien en de goede houding van vaardig, ook na het herladen, dadelijk wordt hernomen. De onderwijzer moet eiken aanslag, die minder goed is uit gevoerd dan overeenkomt met de vaardigheid van den leerling, dadelijk laten overdoen, terwijl de leerling ook zonder aanwij zing van den onderwijzer het geweer moet terugbrengen in de houding van vaardig, zoodra hij zelf bemerkt, dat de aanslag minder goed was. Deze bepaling heeft ten doel, den leerling steeas te prik kelen tot het doen van goede bewegingen en te voorkomen, dat hij zich onjuiste bewegingen eigen maakt. Wanneer de aanslag goed wordt uitgevoerd, hebben oo vooi - gezette oefeningen plaats, op de wijze van gymnastische oefe ningen op tel en met tusschentellen. Hierbij is het gewenscht de leerlingen te gewennen aan het nu en dan gedurende eemgen tiid verblijven in de goeoe aanslaghouding. Bii de voortgezette oefeningen laat de onderwijzer exercitie patronen gebruiken en de laad-en vulbewegingen verrichten, alsof er ook geschoten werd. Hierdoor wordt geleidelijk ver zwaring in de oefening aangebracht,

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 144