125 Yak k. Juist-snelle aanslagoefeningen. In staandeknielende en liggende houding uit de vrije hand. Deze oefeningen mogen niet aanvangen, voordat de snelle aanslag goed wordt uitgevoerd. Het doel dezer oefening is, te leeren, den snellen aanslag zoodanig uit te voeren, dat reeds door dien aanslag het geweer zoo goed mogelijk in de richting wordt gebracht. De wijze van oefenen is gelijk aan die bij den snellen aanslag. Aanvankelijk wordt als doel genomen een loodrecht op het richtvlak gespannen draad, die bij voorkeur zoo dicht bij den schutter wordt geplaatst, dat bij den aanslag de korrel van diens geweer slechts enkele c.M. van dien doeldraad verwijderd blijft. Met het richten op dit doel wordt het voordeel bereikt, dat de zoo nadeelige lichtfouten in de hoogte, het slingeren bij het in den aanslag komen, de niet uitsluitend voorwaartsche verplaatsing van de korrels en andere fouten zeer sterk uitko men en grootendeels ook door den leerling moeten worden waargenomen. De onderwijzer plaatst zich daarbij schuinsrechts vóór den schutter aan de andere zijde van den draad, ten einde ■de fouten van den schutter het best waar te nemen.1) Hij vestigt er de aandacht der leerlingen op, dat het hoofd zakelijk de linkerhand is, die het geweer in de richting brengt, daar de plaats van de kolf tegen het lichaam bij eenzelfden vizierstand steeds even hoog is. Hij deelt hun mede, dat zij, onder het scherp zien naar het doel, zich de korrel reeds in den goeden voorwaartschen stand moeten voorstellen, daar eene voorafgaande voorstelling een goeden invloed uitoefent op de daarna volgende beweging. De rechterarm moet nu zoo geoefend zijn, dat deze vanzelf goed werkt, zonder dat de leerling er aan behoeft te denken. Wanneer op een draad zóó voldoende geoefend is, dat in den regel nog slechts kleine fouten in de hoogte worden gemaakt, 1)0. i. moet de onderwijzer daarbij dezelfde houding' aannemen als waarin de leer ling zich oefent.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 145