kunnen mik punten in den draad worden aangebracht, om ook de breedteafwijkingen te leeren beperken x). De bepaling omtrent het uit zich zelf herstellen van een minder goeden aanslag geldt in het bijzonder bij deze oefeningen. Wanneer de leerlingen zich den juist-snellen aanslag hebben eigen gemaakt, leert de onderwijzer hen, om dadelijk na het in den aanslag komen c. q. de richting te verbeteren narichten en zich tot aan het commando „Af" voortdurend rekenschap te geven van de schommelingeu van de vizierlijn ten opzichte van het mikpunt. Vak l. Samengesteldejuist-snelle aanslagoefeningen. In staandeknielende en liggende houding uit de vrije hand. Met deze oefeningen kan worden aangevangen, als in den juist-snellen aanslag eenige 2) bedrevenheid is verkregenzij worden daarna in afwisseling met dezen beoefend. De samengestelde, juist-snelle aanslag dient, om te leeren, den juist-snellen aanslag aaneen te schakelen met alle overige handelingen, die verricht moeten worden tot het afgeven van een schot. Hij wordt op dezelfde wijze beoefend als de juist-snelle aan slag. Nadat de leerling op het commando „Aan" in den aanslag is gekomen, geeft de onderwijzer ook het oogenblik aan, waar op met drukpunt nemen en doordrukken moet worden begon nen, en wel door zeer langzaam uit te spreken „Vuuuur". Het drukken moet beginnen op de eerste letter, die gehoord wordt. De onderwijzer houdt het woord zóó lang aan, dat het schot reeds gevallen is, voordat hij het geheel heeft uitgesproken. Nadat het schot gevallen is en de schutter de laatst geziene afwijking heeft genoemd, blijft hij in volkomen onveranderden toestand in den aanslag liggen; op het Co. Zetbrengt hij ook nu den voorsten vinger gestiekt langs den beugelkrop. Op deze wijze schakelt de onderwijzer de hoofddeelen aan elkander, waardoor de gelegenheid wordt behouden, om deel 1) Deze mikpunten kunnen worden aangebracht door in den draad spelden te steken het mikpunt is alsdan hfet kruispunt van draad met speld. 2) Het ware o. i. beter om voor „eenige" te lezen: „groote."

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 146