127 voor deel na te gaan, en daarvan mogelijke fouten op te merken en te verbeteren. Verricht een leerling bewegingen te langzaam of te vlug, of laat hij deelen te langzaam of te vlug op elkaar volgen, dan kan de ond erwijzer door eerder of later de Cos. uit te spreken daartegen inwerken. Zoo brengt b. v. de onderwijzer, door spoedig na het commando „Aan" dat van Vimuuruit te spreken, den leerling tot kort narichten na den aanslag, dus op den duur ook tot een aanslag, waarbij het gewe er reeds dadelijk zooveel mogelijk gericht is. Het langzaam sleepend uitspreken bevordert het kalme drukken en het na het schot in volkomen onveranderde houding blijven liggen in den aanslag. Door te wacht en met het commando „Zet", totdat de leer ling althans de richtfout heeft genoemd, vestigt de onderwijzer daarop de aandacht. De leerling moet, nadat hij begonnen is met drukpunt nemen en doordrukken, daarmede doorgaan, öf de bewegingen van Zet-afverrichten, indien door den aanslag het geweer on voldoend in de richting was gebracht. De samengestelde, juist- snelle aanslag wordt achtereenvolgens beoefend met exercitie patronen, losse patronen, scherpe patronen No. 7 (d. z. Marga- patronen) en scherpe patronen No. 1. De oefeningen met scherpe patronen No. 1 worden bij voorkeur op niet grooteren afstand dan 25 M gehouden. Bij het gebruik van scherpe patronen No. 7 en No. 1 vestigt de onderwijzer aanvankelijk zoo min mogelijk de aandacht van de leerlingen op de cijferwaarde der treffers, omdat daardoor bij hen allicht uitsluitend de begeerte wordt opgewekt tot het schieten van mooie treffers, waardoor zij minder waarde gaan hechten aan de wijze, waarop een schot is afgegeven, terwijl juist dit een belangrijk deel van de schietbekwaamheid moet zijn. Het gebruiken van exercitie-en van geweigerde patro nen onder de scherpe patronen door is bij deze oefeningen zeer nuttig. Naarmate de leerlingen vooruitgaan, worden de Cos. Vuuuur", „Zet" en „Af" geheel of gedeeltelijk weggelaten. Blijkt later, dat de leerling bij de aaneenschakeling opnieuw fouten maakt, dan voert de onderwijzer weer enkele of alle Cos. in.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 147