131 5e. "Verschillende houdingen, welke snel worden aangenomen, nadat in een gedekte houding vaardig is gemaakt. Hiermede zijn wij gekomen tot het einde van de voorberei dende oefeningen, doch alvorens over te gaan tot het School- schieten, wenschen wij nog een oogenblik stil te staan bij het voorgaande. Hieruit blijkt ten overvloede nog eens, dat er geen sprake is van hetgeen de majoor C. Smith zegt als „Naschrift" op het artikel van den kapitein J. H. C. v. Dompseler 1j. Tot zoover de heer C. Smith. Het doen samenvallen van vizier-en richtlijn is eene intel lectueele handeling. Het Hollandsche voorschrift (S. V. I. '07) zegt ook in punt 49 „dat de onderwijzer steeds er naar heeft te streven, dat elke aanslag geschiede met de begeerte hem juist volkomen gericht dusen snel te doen zijn." De man moet dus zijn uiterste wilskracht er op zetten, om onmiddellijk, blik- semssnel, gericht te zijn. Zoodra er een doel is en hij moet of wil daarop schieten, gaat er een telegram van uit zijne hersens: „Doe een aanslag" (schot) en hij zal een aanslag doen, daarbij al zijn kracht inzettende gericht te zijn. Door hem daarin voortdurend te oefenen, op doelen links en „De aanslag als hier bedoeld zou dus misschien met veel moeite „automatisch, d.i. machinaal, met uitsluiting van alle intellect, kunnen „worden gedrild, met het richten kan dit nimmer het geval zijn omdat „dit steeds eischt: gebruik maken van het verstand. Een aanslag, waarbij „steeds vizier- en richtlijn samenvallen is dus ook nooit automatisch te „beoefenen. Het doel moet gezocht worden, nu eens rechts dan weer „links, nu eens hoog dan weer laag, de richtlijn is dus telkens verschillend „en het doen samenvallen van de vizierlijn met de richtlijn is dus een „intellectueele handeling. De automatische aanslag door den heer Fabius „en anderen voorgestaan moet dienen om van het vuur van oorlogs- „schutters, die volgens hen zoo abnormaal zijn, dat zij aan het redelooze „dier gelijk te stellen zijn, nog uitwerking te verkrijgen; die aanslag „moet daartoe een horizontale aanslag zijn. Zij bestaat dus in het onhe- „wust horizontaal tegen den schouder plaatsen van het geweer, om „onmiddellijk daarna af trekken (dus zonder op een bepaald doel te richten)". 1). Nog eens „Oorlogsschietenvan J.H.C. v. Dompseler. Naschrift van den Heer C. Smith. I.M.T. 1905 blz. 56 e.v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 151