Positieverbetering van den Europeeschen Militair* De Indische Gids van December 1907 bracht ons eene „Proeve eener positieverbetering van den Europeaan-soldaat in het Indische leger, ook in verband met den achteruitgang der werving door den Kapitein van de Kol. Reserve, V. J. van Marle- Om hen, die bedoelde Gids-aflevering niet bij de hand hebben, toch in de gelegenheid te stellen, van het voornaamste van den inhoud kennis te nemen, volge hier een uittreksel. Capitulaxten-stelsel. De teruggang der werving van Europeanen voor het Nederlandscli- Indische leger begint zich merkbaar te doen gevoelen en heeft al eens tot maatregelen geleid, om de formatie van bet leger te wijzigen overeen komstig het verminderde aantal Europeanen. Tevens werden tal van maatregelen getroffen ten bate der mindere militairen tan dien landaard. Zijdelings werken zulke maatregelen ook op de wervingdit kan althans verwacht worden, zij 't ook, dat zij van meer directen invloed zijn op den reeds in dienst zijnden militair en dus in de eerste plaats ten goede zullen komen aan het aantal reëngagementen. Die verschillende verbeteringen der positie van de mindere militairen verhoogen de begrooting voor het leger langzamerhand in niet onbelang rijke mate, zoodat men zich te eeniger tijd voor eene grens zal zien gesteld. Indien nu de invloed ten goede van die hoogere kosten van blij venden aard zou zijn geworden, dan zou het doel bereikt zijn. Die duurzaamheid js gelegen, niet hoofdzakelijk in de reëngagementen, maar meer in eene regelmatige sterke toestroomiug van versche krachten 1) dus in de werving. Merkt men evenwel op, dat, ondanks vele verbeteringen der laatste jaren, het wervingscijfer niet stijgt tot het benoodigde aantal, dan is een zeker mistrouwen gerechtvaardigd of zulks wel zal geschieden, wan- wanneer de verhooging der soldij zal zijn doorgegaan. Hoe als billijk en prijzenswaardig die maatregel ook toegejuicht kan worden met betrek king tot de reeds dienenden, men behoort er op bedacht te zijn, dat 1) Deze cur9iveering is van ons. Red

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 156