141 aanstaande leven in innig contact met het Inlandsche element deze meer dan te voren wenschelijk zal maken. Het kan tijdens dien cursus blijken, dat een man te stompzinnig is om hem een graad te verleeDen, ten opzichte waarvan overigens gematigd heid kan worden betracht niet iedereen behoeft later sergeant te wor den. Is er overigens geene bedenking tegen zijn behoud, dan zou hij onder gemakkelijk verband telkens voor 1 jaar b. v. kunnen over gaan bij het personeel, dat bij de Koloniale Eeserve benoodigd zal zijn voor employementen, corveeën, wachten enz. want de voor Indië bestem den mogen zoo min mogelijk aan de opleiding worden onttrokken. De korpoictal verbindt zich bij aanstelling voor 6 a 7 jaren met het gebruikelijke handgeld ad 50 per jaar, 't zij in zijn geheel uitbetaald of gedeeltelijk en dan de rest in de postspaarbank belegd. Eene vrijgevig heid in deze zal de werving vermoedelijk niet benadeelen. Tegenwoordig ziet men den toeloop naar Harderwijk grooter zijn dan die naar Nijmegen, omdat in Harderwijk het handgeld dadelijk in zijn geheel wordt uitbetaald en in Nijmegen niet. liet is niet aan te nemen, dat deze jonge korporaals in practische geschiktheid en fermiteit reeds aan alle eischen kunnen voldoen. Dat is ook de bedoeling niet en de noodzakelijkheid er van is in het systeem vervallen. Zij worden nog niet tot gezagsuitoefening geroepen, maar doorloopen in Indië eerst een leerschool als gegradueerde in t gelid. In 't gelid verricht de korporaal normaal alle diensten alsof hij soldaat was, terwijl er daarbuiten gelegenheid te over is om hem functiën op te dragen, waaraan eenig gezag verbonden is. Ook te velde kan dat voor komenen. Yalt hij ingevolge anciënniteit langzamerhand in de termen om meer doorloopend met die functiën belast te worden, welke de tegen woordige korporaals hebben, dan heeft hij een tijdperk van voorbereiding gehad, dat mij vruchtdragender belooft te zijn, dan de tegenwoordige korporaals als soldaat hebben doorgemaakt. Hoe spoediger hij er voor staat verantwoordelijkheid te krijgen of zijn gezag te moeten doen gelden hoe ernstiger zijne levensopvatting en dienstopvatting zal worden, hoe meer zijn karakter gevormd wordt. Laat het hem in 't begin onhandig af gaan, op den duur wordt hij voor zijn taak berekend. Daarmede is de kiem gelegd voor de geschiktheid tot hoogere functiën. Ik vlei mij langs dezen weg meer stof te zien behouden en gevormd voor do verschillende categorieën van onderofficieren. Laten wij niet vergeten, dat de opgewektheid en lust tot dienen den dienstijver zal prikkelen en verhoogen. Beschouwen wij thans de werving van Europeanen in Indië zelve. Yoor de kleurlingen zal de zekerheid, om een graad te bekleeden boven den

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 161