144 Doch bij allen was een drang, om zoo gauw mogelijk weg te komen en aangezien de redenen tot deelneming niet zullen veranderen bij het stelsel „van Marle" doch de kans om vlug uit het vaderland te verdwijnen geheel verloren gaat bij den eisch, dat eerst in den korporaalsrang wordt uitgezonden, zal daardoor een nog niet te bepalen contingent aan de werving onttrokken worden. Welke positie neemt de Europeesche militair in de Indische samenleving in? Men krijgt daarvan geen hoogen dunk, als het Algemeen Politiestrafreglement wordt opgeslagen. Art 4. No. 13 schrijft toch voor: „Met geldboete van zestien tot vijf- en twintig gulden wordt gestraft „Hij, die buiten de militaire cantines, aan militairenbehooren tot de landmachtbeneden den rang van officier, of aan hunne vrouwenkin- deren of bedienden sterken drank verstrekt voor geld of om niet, indien „het feit niet strafbaar is, volgens de voorwaarden voor de pacht, be- „treffende den verkoop van sterken drank. Bij ordonnantie in Staatsblad 1881 No. 97 is bepaald: 1ste. Aan dit No. toe te voegen de navolgende alinea Met sterken drank wordt ten deze gelijkgesteld alle gegiste palmwijn, als: toewak, saguweer, soeri of onder welken anderen naam ook bekend; 2de. Deze ordonnantie maakt geen inbreuk op de bevoegdheid van pachters van het recht tot verkoop van gegiste dranken over den loopen den pachttermijn. Nu moge het waar zijn dat er een tijd is geweest, datzoo'n verbod noodig was, de tijden en zeden zijn sedert aanmerkelijk veranderd, en waar het getij verloopt, moeten de bakens worden verzet. Voor velen onbekend, hangt deze politioneele straf een ieder boven het hoofd, die een militair beneden den rang van officier wat schenkt, 't zij in zijn huis, 't zij daarbuiten. Of er nog de hand aan wordt gehouden, is hier niet de vraag, de verbodsbepaling is er en, zooals een schout eens opmerkte, iedere politie-beambte kan te dier zake proces-verbaal opmaken, maar ook ieder café moet feitelijk elk militair beneden den rang van officier weigeren, zoowel den aspirant officier, die met zijne familie ergens verpoost, als ieder ander, die gaarne een nette ontspanningsgelegenheid zou bezoeken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 164