146 oogpunt, voor bepaling No. 13 geen plaats meer in den tegen- woordigen tijd, al moet No. 12 blijven bestaan tegen clandestiene tapperijen. Alles, wat eenigszins doet denken aan het oude idee van een bepaalde „klasse", moet weg, dan zal het eenzame gevoel van den Europeeschen militair in deze gewesten, dat hij zoo buiten alles staat en buiten alles wordt gehouden, verdwijnen. Alle toejuiching verdient dan ook het rondschrijven van den Legeicommandant, waarin wordt bevolen, dat aan goed op passende en goed geoefende militairen gelegenheid moet wor den gegeven om bij particuliere instellingen of werkplaatsen bezigheid te zoeken, die hen in staat zal stellen de bekwaamheid in een of ander vroeger uitgeoefend ambacht of wel eenige bijzondere vakkennis te onderhouden of te vermeerderen 1). Dus een soort capitulanten-onderricht. Moge het zijn de eerste stap tot invoering van het capitulan ten stelsel 2). En hiermede komen we tot de hoofdzaak, den achtergrond voor den militair in Indië. De eenige manier om een regelmatige sterke toestrooming van versche krachten aan het Leger te verzekeren is door invoering van het capitulantenstelsel. In de kamerzitting van 9 December j.l. ontspon zich het vol gende gesprek. De heer Duymaer van Twist: „Hebben de menschen, die een aantal „jaren bij de marine hebben gediend, recht op de een of andere Rijks betrekking" De heer Wentholt, Minister van Marine: „Als er een betrekking is „wij kunnen toch geen betrekking maken". De heer Duymaer van Twist: „Dan bestaat dus het capitulantenstelsel „bij de marine niet, gelijk wij dit verstaan, want dit stelsel wil, dat een „jonge man, die gedurende een zekeren tijd bij de vloot heeft gediend* „recht krijgt op een betrekking. Ik wijs er op, dat bij Oorlog een „commissie bestaat om daaromtrent voorstellen te doen". 1) Die aanschrijving is buitengewoon ruim opgevat. Werklieden kunnen geheel voor eigen rekening hun ambacht uitoefenen, terwijl kleeding, voeding en soldij doorgaan. In Rusland is dit alleen het laatste half jaar, voordat de capitulant in de burger maatschappij over gaat. 2) Capituleeren is van de eene staatsdienst overgaan in de andere, waarbij het militaire verband niet verbroken wordt. Zij blijven bijv. 6 of 10 jaar ter beschikking.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 166