147 Wanneer voor de koloniën hier een commissie in dien geest werkte, zou de opdracht zijuVoer den weg tot een bepaald aantal met name te noemen betrekkingen bij andere Departementen van Algemeen Bestuurdoor het Leger". Het buitenland is ons daarin reeds lang voorgegaan. In Duitsch- land zijn tal van betrekkingen bij de Staatsspoorwegen, het Boschwezen en andere takken van dienst open en in de eerste plaats beschikbaar voor ex-onderofficieren. De bijzonderheden van het daar werkend stelsel zijn ons niet geheel bekend, doch het doet ook weinig ter zake, ten slotte moet bij elk stelsel toch rekening worden gehouden met de plaatselijke toestanden. Als regel mag worden aangenomen, dat een militair, die 12 jaren het Gouvernement heeft gediend in de rangen tot sergeant, het beste heeft gegeven, wat hij kon. Daarom is de minimum diensttijd,die geëischt wordt, om voor openvallende plaatsen in aan merking te komen, overal lager gesteld en in Saksen bijv. 9 jaren. Om de capitulanten behulpzaam te zijn, zich voor hun nieuwen werkkring te bekwamen, worden leergangen gehouden a. bij de korpsen voor elementair onderricht, en b. in grootegarnizoensplaatsen voor vakonderwijs, natuurlijk omdat, na een zekeren graad van elementair onderricht genoten te hebben, de candidaten zich voor hun eigenlijke betrekking moe ten kunnen bekwamen, waarvan de verdere eigenaardige eischen uiteenloopen en in de groote plaatsen daarvoor de beste onder wijskrachten zijn te vinden. In een van de laatste nummers van het Mil. Wochenbl. 1907 worden eenige leerplannen opgegeven door de voorstanders van een verbeterd Capitulanten-onderwijs. Zoo breekt in No. 151 de Majoor E. von Esdorff daarvoor een lans, terw ijl hij voor zekere staats- en gemeentebetrekkingen uitsluitend candidaten wil heb ben, die een bepaalden diensttijd als onderofficier achter den rug hebben. Zijn dan ook de beide eerste cursusjaren gewijd aan lezen, schrijven en rekenen, waarbij landstaal en teekenen zijn gevoegd, in het derde jaar worden lessen gegeven in de alge- meene beginselen van straf- en burgerlijk recht, in boekhouden, in aardrijkskunde, en in een vreemde taal. Dat onderwijs valt in die maanden, dat de dienst niet zoo druk is en zijn de eerste

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 167