150 - karakter ontnomen. Er is een vaste achtergrond, er is „toe" komst". Voor hen, die willen, een zekere, omdat zij weten, dat hun de hand wordt gereikt: door het capitulanten-oncler. zvijsom aan te vullen wat ontbrak aan de opleiding der jonge jaren, en door het capitulantensfófóeZ, om over te gaan in eene anderen tak van 's Gouvernements-dienst, als het militaire leven hun verder niet meer die levensbevrediging verschaft, die onont beerlijk is voor een opgewekt doordienen. Wanneer eenmaal in Nederland de beteekenis van dit stelsel bekend is, wanneer men daar weet, dat bij goed gedrag en ijver aan den Europ. militair een toekomst in Indië verzekerd is, dan kan het niet anders of het moet de werving ten goede komen, en naar onze overtuiging, op een heel wat mèèr afdoende wijze, dan volgens het stelsel „van Marle". Met opzet is de finantieele zijde van het vraagstuk er buiten gehouden, omdat die niet met cijfers is weer te geven. Doch iedereen zal het wel daarover eens zijn, dat vroege pensioenen den staat kostbaarder uitkomen dan late, dat hoe langer de staat de krachten van zijne dienaren kan benutten, hoe voordeeliger hem dat wordt. Het tijdstip van pensionneering is niet geheel willekeurig te stellen, maar moet nauw verband houden met den leeftijd, waarop bij de verschillende categorieën van personen de ge schiktheid voor het vervullen van alle gevorderde diensten nog geacht mag worden aanwezig te zijn. Zooals hierboven reeds in het kort is aangestipt, mag veilig worden aangenomen, dat een onderofficier, die 12 jaren heeft meegeloopen, vrij wel alles aan het Leger zal hebben geschonken, wat hij vermag. Doch daarmede heeft hij nog niet alle ge schiktheid voor andere diensttakken verloren, en zeker niet als het tijdvak minder lang wordt genomen. Ergo, behoeven zulke dienaren niet reeds na 12 jaren te worden gepensionneerd, maar kan langer van hunne werkkracht worden partij ge trokken. 't Is als met de stoommachines, vroeger werd de stoom een maal gebruikt, maar sedert de uitvinding der compound-machines, wordt diezelfde stoom nu 3 of 4, soms nog meermalen benut, voor ze als afgewerkt wordt beschouwd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 170