154 aan te geven als bij de donkere kleeding, behoeft de schouderbe dekking slechts van dezelfde stof en kleur vervaardigd en met het zelfde uitmonsteringskoord omboord te zijn als de kraag van de donkere uniformjas. Wordt nu voorts het afzonderlijke kraagdis tinctief als helm, esculaap, rood lapje laken (magazijnmeesters) enz. op de schouderbedrekking aangebracht, dan is volkomen dezelfde onderscheiding gemaakt als bij de donkere attila. Officieren van den generalen staf, intendanten en adjudanten van generaals kan men bij, c. q. in de plaats van, het onderscheidingsteeken van hun wapen, een krul van goud- of zilverdraad op de schouderbedekkingen geven van den vorm als door hen op de mouw der donkere uni formjas wordt gedragen. De rangdistinctieven op de schouderbedekkingen kunnen geheel overeenkomen met die op de kraag der attila. Wordt de omboor ding met uitmonsteringskoord voor hoofdoffiecieren vervangen door eene met goud- of zilverdraad, dan is ook de qualiteit van den hoofdofficier op afdoende wijze aangegeven. Waar het groote voordeel aan schouderbedekkingen verbonden, n.l. om op eenvoudige, min kostbare en even duidelijke wijze als bij de donkere uniformjas, rang en wapen of dienstvak te kunnen aangeven, gevaar loopt om zonder noodzaak en (het zij nogmaals gezegd) tegen den wensch van velen, te worden prijs gegeven, wordt voor bovengenoemd denkbeeld bescheiden eenige aandacht gevraagd. Wanneer het beginsel wordt aangenomen, dat de schouder een betere plaats voor het rangteeken is, dan de kraag, dan komen we al een flink eind op den goeden weg. Het tegenwoordige rangtee ken is te velde, in front wel (indien geen baard wordt gedragen) maar van achteren niet te zien. Op een bureau komend, valt het evenmin dadelijk op. Daaraan wordt tegemoet gekomen door een plaats op den schouder. Of het wapenteeken ook daar moet worden aangebracht is in hoofdzaak een kwestie van smaak. Yoor een witte jas zullen gekleurde schouderbedekkingen wellicht misstaan. Doch er kan een ruimer gebruik van de knoopen worden gemaakt, dan tot nu toe. De industrie drukt er alles op, wat we willen. Een woord mag hier wel gesproken worden ten gunste van platte knoopen. sj:

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 174